Hızlı Okuma Uygulaması

1
1
0
0
0
Hızlı Okuma Uygulaması
Barselona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresinde tanıtılan bir uygulama ile, kelimelerin okuma hızı 2 ila 3 kat daha artabilecek.
Barselona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresinde tanıtılan bir uygulama ile, kelimelerin okunma hızı 2 ila 3 kat daha artabilecek.

Uygulamanın mantığı ise çok basit. Gözün kelimeleri en uygun tanıma noktasını buluyor ve biz okuma yaparken çok daha az zaman harcıyoruz.

Uzmanlar İbranice ve Arapça dışındaki dillerde soldan sağa doğru yapılan okumalarda insanların gözünün her bir kelimede en uygun noktayı aradığını belirtti. Gözlerimiz kelimenin bir noktasına kilitleniyor ve metnin anlamını zihnimize kaydediyor. Daha sonra da beyne gönderilen sinyallerle anlama kısmı tamamlanıyor. Fakat bu işlem sırasında gözlerimiz okuma süresine harcadığı zamanın %80’inini bir sonraki kelimeye harcıyor.
 

 Odaklanma Noktası Her Kelime İçin Farklı!


Uzmanlar bu olayı şöyle açıklıyor: Her kelime için gözümüzün odak noktası farklılık gösteriyor. Bu odak noktası kelimenin uzunluğuna, kısalığına, hangi sesli harfle başladığına göre değişiklik gösteriyor. Uygulama sayesinde her kelimenin odaklanma noktası belirli bir sistematiğe göre sıralanıyor ve biz okumak için daha az zaman harcıyoruz. Bu uygulama özellikle küçük ekranlı telefonlarda çok işimize yarayacağa benziyor. Uygulama ile web sitelerinde ve daha bir çok alanda okuma hızını artırmayı planlayan uzmanlar programı bu alanlarda da sunacaklar.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0