iBeacon Nedir, Ne İşe Yarar?

3
1
0
0
0
Bluetooth Düşük Enerji teknolojisi kullanarak iPhone'unuza sinyal gönderen vericiler sayesinde bilgi edinme maksadıyla kullanılan yeni nesil lokasyon uygulaması iBeacon, yerinizi bildirmekten çok daha fazlasını yapıyor. İşte 21. Yüzyıl'ın işaret fişeği.

Temelde bir bölgeye yerleştirilmiş vericilere yüklenen verilerin dağıtımı için kullanılan iBeacon, telefonunuz geçerli alana giriş yaptığında size bu vericilerin ilettiği bilgilerin ulaştırılması için kullanılıyor. Bluetooth düşük enerji teknolojisi kullanan vericiler, GPS yardımıyla etki alanlarındaki iBeacon uygulaması açık olan iPhone'ları tespit ediyor ve mesajı iBeacon uygulaması ile size iletiyor.

Böylece fiyatını ya da bedenini sormak istediğiniz bir ürün için mağaza yetkilisini bulmak zorunda kalmıyorsunuz. Şu an için kullanım alanının çok da yaygın olmadığını söyleyebileceğimiz iBeacon uygulaması geleceğin teknolojilerine ışık tutan bir işaret fişeği olabilir.

Kullanım alanı sınırsız

Bir kütüphanede olduğunuzu düşünün. Bir kitap arıyorsunuz ve kütüphane görevlisi yerinde değil. Neden telefonunuzdan kitap listesine ulaşıp kitabın nerede olduğuna kendiniz bakamayasınız ki? Üstelik bunun için ayrı bir kütüphane uygulaması indirmenize gererk yok. Kütüphanenin çeşitli yerlerine yerleştirilmiş olan vericiler size istediğiniz listeyi gönderecektir.

Ya da bir mağaza sizi sezon sonu kampanyası hakkında bilgilendirmek istiyor; mağazaya girdiğiniz anda iBeacon ile size indirim reyonunun yerini, kampanyalı ürünlerin bilgisini gönderebilir. Belki de elinizdeki elbisenin bedeni üst kattadır! iBeacon size söylesin, mağaza personelini armakla uğraşmayın. Müzelerde de istenilen her parçaya ya da sergiye bir beacon yerleştirilerek o parçayı görmeye gelen ya da sergiyi ziyaret eden herkesi bilgilendirmek mümkün.

Arabanız size göre şekil alsın

Eğer ailece aynı arabayı, farklı sürüş pozisyonlarında kullanıyorsanız iBeacon sizin yerinize koltuk ve direksiyon pozisyonunu ayarlayabilir. Telefonunuzun gönderdiği sinyal sayesinde sürücü koltuğunda kimin oturduğunu algılayan iBeacon, hafızasına yerleştirilmiş olan sürüş pozisyonlarına göre seçtiğiniz ayarları artık otomatik olarak yapabilir. Üstelik bunun  için telefonunuzun açık olması yeterli.

Ya da evinizin herhangi bir odasındaki ışık sadece siz içeri girdiğinizde yanabilir. Akıllı kilitlerle donatılmış kapılarınız siz gelmediğiniz sürece herkese kapalı kalacaktır.

Ne kadar güvenli?

iBeacon, telefonunuza herhangi bir dosya indirmediğiniz için telefonunuzdan herhangi bir veriyi alamaz. Bu yüzden iPhone'unuzda yüklü olan herhangi bir şey iBeacon yüzünden tehlikeye girmez. iBeacon ayrıca yalnızca siz etki alanındayken etkin olduğu  ve alandan çıktığınızda pasif olduğu için yazılımsal bir zarar da doğurmuyor. Kısacası şimdili ksadece IOS 7 işletim sistemi ile kullanılan iBeacon uygulaması için bilgilendirme yapmanın en kolay yolu diyebiliriz.

iBeacon ile neler yapılır? ( VİDEO )

3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0