Intel, Sürekli Açık Olan Ve Sesle Çalışan Yardımcıları Laptoplara Uyarlayacak!

0
0
0
0
0
Intel dizüstü bilgisayarların da akıllı telefonlar gibi sesle çalışabilmesini istiyor. Bu nedenle laptoplara sürekli açık olan ve ses algılayan yardımcı getirmeyi düşünüyor.
Kişisel cihazlarımızda bulunan ve sürekli açık durumda olan yardımcılar, cihazımızı kontrol edemeyecek durumdayken oldukça kullanışlı olabiliyorlar. Son derece marifetli olan ve neredeyse her işlemi gerçekleştirebilme kapasitesine sahip olan bu yardımcılar, Intel'e göre laptoplarda da çok kullanışlı olabilirler.

Çoğunlukla donanım üretmesiyle tanıdığımız Intel, laptoplarda sürekli aktif halde olan ve belirli komutları yerine getiren bir yardımcının olması gerektiğini düşünüyor. Bunu gerçekleştirmeyi aklına koyan Intel, Sensory ile iş birliği yaptı.

Sürekli aktif olan yardımcının herhangi bir cihazda bulunabilmesi için öncelikle o cihazın her an dinleme yapan bir sisteme ihtiyacı var. Dinleme sisteminin üretilebilmesi kolay ancak sürekli açık olan bir sistemin laptop uyku moduna alındığında nasıl kapatılacağını ve hangi durumlarda yeniden aktifleşeceğini belirlemek zor. Bu gibi olayların gerçekleşebilmesinde laptoptaki işletim sistemine de büyük rol düşüyor ve Intel de bu nedenden ötürü Sensory ile iş birliği yaptı.Sensory'nin "True Handsfree" isimli ses dinleme özelliğini kendi işlemcilerine uyumlu hale getirmek isteyen ve bu özelliğin minimum seviyede enerji tüketmesini sağlamaya çalışan Intel; Skylake, Anniedale, Broxton, Broadwell ve Merrifield modelli işlemciler üzerinde çalışmalara başladı. Intel bu işlemcilerin bazı modellerine True Handsfree özelliğini ekleyecek ve bilgisayar üreticileri istediği takdirde işlemcileri onlara satacak.

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0