iOS 10, macOS, watchOS 3! İşte WWDC 2016'da Tanıtılan Her Şey!

0
0
0
0
0
Sonunda Apple takipçilerinin ve Apple marka cihaz kullananların merakla beklediği WWDC 2016 etkinliği gerçekleşti. Peki etkinlikte neler tanıtıldı?
Mobil cihaz sektörü açısından yılın en merak edilen etkinliklerinden biri olan WWDC 2016 etkinliği sonunda gerçekleştirildi. Apple'ın farklı cihazları için yeni işletim sistemleri ve bu işletim sistemleri ile gelen yeniliklerini tanıttığı etkinlik, her sene olduğu gibi büyük ilgi gördü.

iPhone için iOS 10, Macbook'lar için macOS, Apple TV için yeni tvOS ve Apple Watch için watchOS 3'ün detaylı şekilde tanıtıldığı etkinlik, Apple'ın amiral gemisi cihazı iPhone 7 öncesinde de Apple cihazlarına dair merak ettiğimiz tüm soru işaretlerini giderdi dersek yanlış olmaz. Peki etkinlikte tanıtılan şeyler nelerdi? Şimdi gelin bir göz atalım.
 

 iOS 10
Apple'ın merakla beklenen yeni iOS sürümü, beraberinde birçok yeniliği getiriyor. Mesajlar, Haritalar, Haberler ve HomeKit gibi birçok uygulamayı yenileyen Apple, özellikle yepyeni kilit ekranı ile karşımıza çıkıyor. Apple Music'i de baştan aşağıya yenileyerek daha kullanışlı hale getiren firma bugünden itibaren geliştirici önizlemesini, Temmuz'da betayı ve sonbaharda ise ana sürümü dağıtıma çıkaracak.

Apple'ın iOS 10 sürümü ile alakalı tüm detayları buradaki haberimizden görebilirsiniz.
 

 macOS: Siearra
Diğer işletim sistemileri ile ad olarak uyumlu olması için OS X'in adı değişmiş durumda. Artık macOS olarak adlandırılacak yeni işletim sistemi, Sierra sürüm adı ile karşımıza çıkacak.

Etkinlik boyunca cihazlarını ortak platformda toplama üzerine yaptıkları çalışmalara değinen Apple yetkilileri, bunun en güzel örneğini macOS'te vermiş. macOS, çeşitli işlemler konusunda hem iPhone hem de Apple Watch ile uyumlu olacak. Böylece Apple ürünlerine sahip kullanıcılar, cihazları arasında işlem yaparken zorluk çekmeyecek.

Bunların dışında yenilenmiş Apple Pay ve Siri kullanımından sekme özelliğine kadar pek çok yenilik ile karşımıza çıkan macOS Sierra'nın tüm özelliklerine buradan göz atabilirsiniz.

 

 watchOS 3
Apple Watch için gelen yeni işletim sistemi versiyonu watchOS 3, özellikle önceki versiyonuna nazaran sahip olduğu arayüz ve tepki hızı ile dikkat çekmekte. Hem daha kullanışlı bir arayüz kullanımı sunan hem de kullanıcı komutlarına karşı tepki süresi ile önceki versiyonuna kıyasla adeta devasa bir ilerleme kaydeden watchOS 3, watchOS 2'ye göre tam 7 kat daha hızlı. 

Yenilenmiş arayüz kullanımının yanı sıra farklı işlevler yüklenen yan tuş ve 'Dock' özelliği de eklenen watchOS 3'e dair detaylı bilgileri yaptığımız haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

 Apple TV (tvOS)
Kullanıcı sayısını her geçen gün arttıran Apple TV, buna karşın ülkemizden ziyade özellikle Amerika'da daha kullanışlı dersek sanıyoruz yanlış olmaz. 1,300'ün üzerinde video kanalı ve 6,000 yerel uygulama desteği sunan Apple TV, Siri ile olan uyumunda da ciddi bir ilerleme kaydetmiş durumda. Siri sayesinde Apple TV üzerinden, detaylı arama yapılabilmekte. Örneğin Siri'ye ''90'lı yılların aksiyon filmlerini bul'' dediğinizde Apple TV üzerinden bu katergoriye uygun filmler karşınıza çıkmakta. Aynı şekilde Siri kullanarak YouTube üzerinden arama da yapabilmektesiniz.Apple TV'ye yönelik en önemli yeniliklerden biri ise iPhone'lara gelen uzaktan kumanda uygulaması. Bu uygulama sayesinde Siri kullanarak Apple TV üzerinden yapabildiklerinizin hepsini telefonunuzdan da geçekleştirebilmektesiniz. Son olarak canlı yayın özelliği de Siri sayesinde çok daha basit olacak. Apple TV'ye eklenmiş kablolu kanal sayısı ve bu kanallara hızlı erişim de yine gelen yenilikler arasında.

Apple TV için yeni tvOS güncellemsi Sonbahar'da geliyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0