iOS 9 Beta 2 Yayınlandı, Peki Yeni Özellikler Neler?

0
0
0
0
0
iOS 9 oldukça iddialı bir lansman ile tanıtılmıştı. İkinci Beta'sı yayınlanan sistem, bu iddiayı karşılayacak özelliklere sahip.
Apple'ın WWDC 2015 etkinliğinin yıldızı olan iOS 9'un, bildiğiniz gibi bir süre önce Beta sürümü yayınlanmıştı. Adı üstünde sürüm Beta olunca, ufak tefek sıkıntılar da mevcuttu. İşte bu sıkıntıların giderildiği ve birkaç yeni özelliğin eklendiği Beta 2 sürümü de yayınlanmış durumda.

İlk Beta sürümünü yükleyenler, oldukça önemli olabilecek bir özelliği gözden kaçırmışlardı. Ancak Beta 2'ye geçtiklerinde bu özellik ortaya çıkmış oldu. Peki nedir Beta 2 ile gelen bu önemli özellik?Ben bu özelliği 'akıllı hafıza' olarak tabir etmek istiyorum. Ne demek istediğimi özellikten bahsedince anlayacaksınız. Bu yeni özellik şu işe yaramakta; telefonunuza sistem güncellemesi yapmanız gerekiyor. Ancak yeterli alanınız yok. Muhtemelen iOS kullanıcılarının en sık karşılaştığı durumlardan biridir. Böyle bir durum olunca başlarsınız uygulama avına çıkmaya. Telefonunuzda anca uzun bir temizliğin ardından sistem güncellemesi için gerekli yeri açarsınız. Ancak bu durum artık iOS 9 ile tarihe karışacak. Yeni özellik sayesinde sistem yeterli alanınız olmadığı zaman güncelleme yapmadan önce belirli uygulamaları silecek. Sistem güncellemesi için gerekli yer açılıp güncellemeyi indirdiğinizde ise silinen uygulamalar otomatik olarak tekrar telefonunuza yüklenecek. Uygulamalardaki kullanıcı bilgileriniz de sabit kalacak.

       

Apple, bununla birlikte iOS 9'da App Thinning yani uygulama inceltme özelliğini de sunmaya hazırlanıyor. App Thinning kapsamında telefonunuzda bulunacak App Slices (uygulama doğraması tarzı bir anlamı var) sayesinde, geliştiriciler uygulamaları telefonların ihtiyaç duyduğu şekilde tasarlayabilecek. Yani olay örneklemek gerekirse şu şekilde; iPhone 5C'den yola çıkalım. Telefonda 32-bit CPU ve Metal API'yi desteklemeyen bir GPU bulunmakta. Son zamanlarda çıkmış, sistem olarak da iyi telefonların açabildiği bir oyun indirdiniz. Oyunda 64-bit CPU ve Metal API desteği bulunmakta. Ancak bunlar sizin telefonunuzda bir işte yaramayacak. Dolayısıyla gereksiz yer kaplayacak. Yani size sadece oyunun 32-bit versiyonu lazım. işte artık uygulamayı indirmek istediğiniz zaman App Slices, telefonunuza gereken kısmı indirecek. Apple bu konuda geliştiricilere de uygulamalarının bu sistemde çalışmasını sağlamak adına oldukça basit bir platform sunacak.

Bir diğer özellik On-Demand Resources (ODR) yani isteğe bağlı kaynaklar. Bu özellik genel olarak seviyeli, kademeli oyunlar için düşünülmüş. Bu ODR sayesinde örneğin toplanda 50 seviye bir oyun indirdiniz. İlk etapta yine fazla yer kaplamaması adına bu oyunun ilk 4-5 bölümü/seviyesi/level'i -artık ne derseniz- inecek. Siz bu bölümleri geçtikçe devam bölümleri inecek. Yani yine depolama alanınızdan tasarruf edeceksiniz.Son özellik ise Bitcode. Geliştiricilere yönelik olan bu özelliğe göre, Apple'ın uygulamalar içinde 'ara gösterim' olarak adlandırdığı upload sistemi yerine geliştiriciler önceden derlenmiş binary'leri upload edebilecek. Sonrasında ise App Store uygulamayı indirilmeden önce otomatik olarak derleyebilecek. Yani aslında sistem App Slicing'in bir parçası olarak geliştiricilere sunulacak.

Beta 2 ile ön plana çıkan özellikler bu şekilde. Aslında bu özellikler ilk beta sürümünde de mevcuttu. Ancak dediğimiz gibi yeni sürüm ile daha ön plana çıkmış ve daha işlevselleşmiş bir hal almış durumdalar. iOS 9 Beta 2, geliştiricilere sunulmuş durumda. İndirebilmeniz için geliştirici hesabına ve bu hesapta UDID kaydına sahip olmanız gerekmekte. Geliştirici olmayanlar için de IPSW dosyaları büyük ihtimalle bir süre sonra internete düşer.

Kaynak: 9to5mac
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0