iOS 9 Beta İkinci Sürümü ile Herkese Sunuldu!

0
0
0
0
0
Apple, kullanıcıları daha fazla bekletmeden dün geliştiricilere sunduğu yeni iOS 9 beta sürümünü, bugün de herkses açık olarak sundu.
Apple'ın ''sürüm bombardımanı'' devam ediyor. Dün iOS 9 Beta 4 sürümünü geliştiriciler için sunan şirket, bugün de iOS 9 ve OS X El Capitan'ı ikinci sürümleri ile halka açık beta olarak sundu. İki sistem de ilk versiyon olarak yaklaşık iki hafta önce yine herkese açık olarak sunulmuştu.

Tıpkı iki hafta önce yapılan dağıtım gibi, gelen yeni beta sürümü yine Apple Beta Software Programına katılan kullanıcılarına sunulacak. Bu sisteme katılmak için gerekli olan tek şey ise Apple ID.Herkese açık olarak sunulan yeni beta 12A4305g numarasına sahip. Yani dün gelişticilere sunulan Beta 4 ile aynı sürüm. Aynı durum El Capitan'da da geçerli. El Capitan'a sunulan beta, genel olarak sistem geliştirmeleri ve iyileştirmeleri üzerine odaklanmış durumda. Yani çok büyük çapta bir yenilik söz konusu değil. iOS 9'un yeni beta'sında karşımıza çıkan şeyler ise şu şekilde:

Home Sharing - Bu özellik Apple Music servisinin sunulmasından sonra iOS 8.4'de kalkmıştı. Ancak yeni sürüm ile tekrar geçerli olacak.

iPoad touch desteği - A8 temelli iPod touch sahibi olan kullanıcılar, cihazlarını iOS 9 Beta 4 sürümüne güncelleyebilecek. Bu beta sayesinde Apple cihaza yeni bir yükleme profili ekleyecek.

Ses düğmeleri işlevselliği - iOS 9 Beta 3 ile ortaya çıkan bir hata sonucu, ses düğmelerinin fotoğraf çekerken sunduğu kolaylık ortadan kalkmıştı. Şimdi ise bu durum düzeltilmiş durumda. Yani ses düğmelerini kullanarak fotoğraf çekme olayı tekrardan geçerli.

Bildirim simgelerindeki değişiklik - ''Ayarlar'' kısmında bulunan ''bildirim ayarları'' seçeneği güncellenmiş ve kullanıcıya daha özgün bir hale gelmiş durumda. Ayrıca batarya simgesinde de gözle görülür bir değişim söz konusu.

Fotoğraf içinde fotoğraf özelliği - Bu özellik Apple'ın WWDC etkinliğinde en öne çıkan olaylardan biriydi. Multitasking olayıyla birlikte gelen özellik sayesinde, örneğin video izlerken farklı bir dosya sekmesine geçerek işlerinizi halledebiliyorsunuz ve videonuz açık kalıyor. Bu özellik bir önceki güncellemede iPad'lere sunulmuştu. Şimdi ise durum iPhone'lar için de geçerli.

Apple Pay  - ''Ayarlar'' kısmına gelen yenilik sayesinde Apple Pay'in çift tık olayı ile ana ekranda aktif olma özelliği kapatılıp açılabilecekŞu an için gelen özellikler bu şekilde. Dediğimiz gibi iOS 9, ikinci beta sürümü ile Apple Beta Software Programı üzerinden indirilebilmekte.

Kaynak: Macrumors
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0