• Anasayfa
  • Yazılım
  • iOS Uygulamalarında Android'e Göre Daha Fazla Güvenlik Açığı Var!

iOS Uygulamalarında Android'e Göre Daha Fazla Güvenlik Açığı Var!

0
0
0
0
0
İki önemli mobil uygulama güvenlik sunucu firmasına göre, güvenlik açığı konusunda iOS, Android'e göre daha savunmasız durumda.
Android işletim sistemi, dünyanın en fazla kullanılan işletim sistemi olmasına rağmen, sahip olduğu platform tasarımı sebebiyle her zaman güvenlik konusunda en fazla açık veren olarak düşünülmekte.

Mobil dünyada ne zaman bir kötü amaçlı yazılım ya da güvenlik sistemi açığı olsa, bütün oklar Android'e dönüyor. Ancak mobil işletim sistemleri ve sahip oldukları uygulamaların gerek yazılımsal, gerekse güvenlik sistemleri bakımından inceleyen araştırmacıların sunduğu rapor, bir nevi Android'i temize çıkarabilir.Sektörün önce gelen mobil uygulama güvenlik sunucu firmaları Checkmarx ve AppSec Labs'in raporuna göre, öncü uygulamalardaki güvenlik açığı konusu iOS işletim sisteminde de mevcut. Üstelik iOS uygulamalarının sistemi, Android uygulamalardan daha da savunmasız.

Normalde ortak düşünce şu yöndedir; Apple sadece belli bir mobil cihaza, yani iPhone'lara işletim sistemi sunduğundan, uygulamaları da bu sistem içine rahatça entegre edebilerek sürekli olarak gözetim altında tutabilir ve Android'e nazaran güvenlik açıklarını çok daha rahat şekilde tespit ederek müdahale edebilir. Ancak Checkmarx ve AppSec Labs'e göre bu durum tam anlamıyla doğru değil. İki dev güvenlik sunucusuna göre %40 oranda iOS uygulamasının güvenlik açıklığı seviyesi kritik düzeyde. Benzer oran Android cephesinde ise %36 oranında.Checkmarx ve AppSec Labs, yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verileri tam olarak açıklamıyor (gizlilik politikası cart curt sebebi ile sanırım). Ancak, özellikle mobil platformda zirvede olan bir uygulamada tam dokuz adet ciddi güvenlik açığı olduğu ve uygulama bazında iOS'un Android'e göre daha riskli olduğu söylenmekte.

Ortaya çıkan raporda göze çarpan şeylerden biri de, yaygın olarak görülen güvenlik açığının, kişisel bilgilerin sızdırılması şeklinde oluşu. Bu açığın oranı genele vurulduğunda %27 gibi ciddi bir kısmı kapsıyor. Bu oranı %23 ile zayıf şifreleme ve uygulamalara verilen izinler takip etmekte.

Kaynak: PhoneArena
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0