Java ve JavaScript Arasındaki Farklar

12
5
1
1
0
Java ve JavaScript Arasındaki Farklar
Herkese merhaba, ikinci yazı dizisiyle tekrar karşınızdayız. Bu cümleyi çok daha fazla kurma  dileğiyle başlayarak konumuza yavaş yavaş giriş yapalım.
 Herkese merhaba, ikinci yazı dizisiyle tekrar karşınızdayız. Bu cümleyi çok daha fazla kurma  dileğiyle başlayarak konumuza yavaş yavaş giriş yapalım.

Bildiğiniz üzere son zamanlarda teknoloji inanılmaz bir hızda gelişiyor ve sektör her geçen gün büyüyor. Bu hızlı gelişim beraberinde öğrenme yaşını alt yaşlara doğru çekmeye başladı. Yani artık neredeyse 10, 11 yaşlarında ki çocuklar bile programlama dilleriyle haşır neşir diyebiliriz. Hal böyleyken araştıran, öğrenen, öğrendiğini paylaşan bir nesil hızla arkadan geliyor. Ancak buna rağmen bir takım konular inci nüanslarla esrarengizliğini koruyor! Mesela Java ve JavaScript..

Programlama dilleriyle az çok ilgilenen birisi her iki terimi de mutlaka duymuştur. Araştırmadıysanız yada olayın çok içinde değilseniz bu iki programalama dilinin birbirleriyle bağlantısı olduğunu, hatta kütüphanelerinin aynı olabileceğini düşünmeniz çok normal. Ancak bu iki dilin isim benzerliğinden başka herhangi bir ortak yanı yok.  Yani Java ve JavaScript dilleri birbirinden bağımsız iki programlama dili..

Hadi gelin biraz detaya inelim.. Teknoloji yada bilişim ile ilgilenen, zamanınında büyük bir çoğunluğunu internette sörf yaparak geçiren bir çok kişi HTML kavramını duymuştur sanırım. Duymayanlar için hemen kısa bir tanım yapalım. HTML bir işaretleme dilidir ve sayfalarını düzenlememize yarar. Burada hemen ayrıca belirtelim, HTML'de sanıldığı gibi bir programlama dili değil, söylediğimiz gibi işaretleme dilidir. HTML işaretleme dili olduğundan yapabilecekleri, yaptıkları sınırlıdır. Bu nedenle ortaya bir takım ihtiyaçlar çıkmıştır. İşte tam olarak burada yardımımıza Netscape firması koşarak gelmiş ve  Aralık 1995 tarihinde JavaScript'i duyurmuştur. Peki nedir bu JavaScript ve ne işe yarar? JavaScript C dilinin browser'lara yani tarayıcılara uyarlanmış halidir. JavaScript bir script dilidir ve bu scriptler sayesinde tarayıcılar tarafından tanınırlar. Ayrıca JavaScript, HTML taglarının içerisinde gömülü olarak çalışır. JavaScript ile web sayfamızda olaylar yaratabilir, CSS yardımı ile görsellik katabilir ve sitemizi daha dinamik bir hale çevirebiliriz.

Yukarıda elimizden geldiğince JavaScript'i tanıtmaya çalıştık. Java'yı anlatmaya kalksak, uzar gider.. Daha fazla uzatmadan asıl meseleye gelelim... 
 

 Neden bu isim benzerliği?

Java bilindiği üzere 1995 yılında Sun Microsystems tarafından geliştirildi. İsmi belinirken yanlış hatırlamıyorsam 4 ismi oylandı ve bu oylama sonucunda Java isminde karar kılındı. Sonuç olarak tasarladıkları programlama diline Java adını verdiler. Java dili piyasaya sürüldüğü andan itibaren bir çok avantajı(bu konuyu daha sonra detaylı bir şekilde ele alacağız)  nedeniyle ilgi odağı oldu. Hemen hemen aynı dönemde Netscape firması da JavaScript dilini piyasaya sürmeyi planlıyordu. Söylediğimiz gibi Java dili çok tutuldu ve "Java" kelimesi bu dönemde çok yaygındı. Netscape de piyasaya sürecek olduğu dilde "Java" kelimesini kullanarak bu kelimenin popüleritesinden  yararlanmak istedi. Aslında bu bir pazarlama stratejisiydi ve bu konuda çok başarılı oldukları bir gerçek. Çünkü aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen hala Java ile birlikte anılıyorlar. Ve bu günlerde çok yaygın olarak kullanılan "algı yönetimi" işini zamanında çok iyi başardıkları ortada.

Asıl merak konusu ise, Sun Microsystems'un yaptığı oylamada Java değilde başka bir isim galip gelseydi Netscape'un izleyeceği yol yine aynı olur muydu? Bunu bilemeyiz belki ama şu bir gerçek Java ve JavaScript'in tek ortak yanı isim benzerliği..

Bir yazının daha sonuna geldik. Umarım zevk alarak okumuşsunuzdur.  Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle..
12
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
12
5
1
1
0