Kadınlar, Kod Yazmada Erkeklerden Daha Başarılı

0
0
0
0
0
Yapılan yeni bir araştırma, kadınların yazdığı bilgisayar kodlarının erkeklere oranla çok daha fazla onay gördüğünü gösteriyor.
ABD’li araştırmacılar, açık kaynaklı program paylaşım servisi Github’u kullanan 12 milyon kişiden, profillerinde cinsiyeti belli olan 1.4 milyona yakın kullanıcıyı inceledi. Araştırma sonucunda kadınların yazdığı kodlama değişikliklerinin kabul oranının erkeklere oranla daha yüksek olduğu ortaya çıktı. (%78.6 - %74.6)

Kadınlara karşı önyargı had safhada

Kadınların önerdiği kodlama değişiklikleri eğer profillerinde kadın olduğunu gösteren bir bilgi olduğunda, onay oranının %9’a kadar düştüğü belirlendi. Araştırmacıların buradan çıkardığı sonuç: “Github’u kullanan kadınlar erkeklere oranla konuya daha hakim olmasına rağmen, onlara karşı önyargıyla yaklaşılıyor.” Üstelik tüm bunlar buz dağının görünen kısmı. Yani cinsiyetini belli etmeyen kadınların önerdiği kodlama değişikliğinin kabul oranı, kağıt üzerindeki rakamlara oranla erkeklerden çok çok daha fazla.2015 rakamları göz önüne alındığında kadınlar, Facebook’taki personellerin %15’ini, Google’ın ise %18’ini oluşturuyor. Araştırmanın kadınlar tarafından oldukça cesaret verici olduğu ve teknolojinin bu alanına kadınların daha fazla ilgi gösterebileceği belirtiliyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0