Korsan Sürümden Windows 10'a Geçişin Detayları Belli Oldu

9
3
0
0
0
Bir süre önce Windows tarafından yapılan açıklama çoğumuzu sevindirmişti (en azından korsan kullananları). Ancak işin aslı tam olarak öyle değilmiş.
Daha önceden Microsoft’un, Windows 10 güncellemesini hem orjinal hem de orjinal olmayan versiyonlara sahip kullanıcılara, ücretsiz olarak sunulacağı duyurulmuştu.

Çoğu önemli haber kaynakları da, korsan bir şekilde Windows sahibi olanların da bu güncellemeyi alacağını doğrulamıştı. Ancak işin aslı öyle değilmiş.

Bu haberimizde size Microsoft'un böyle bir girişimde bulunacağı söylemiştik. Ancak bir kısıtlama olma durumu olduğundan da bahsetmiştik. İşte o kısıtlamanın tam olarak ne olduğu açıklandı.

Microsoft yetkilisi Terry Myerson bu konu hakkında yaptığı açıklamada aslında pek umursanmayan ancak oldukça önemli bir şeyden bahsetmişti. Söylediğine göre korsan olarak indirilen tüm Windows versiyonları, orjinal olmayan şekilde sınıflandırılacak ve bu şekilde güncelleme alacak. Yani Windows 10 bir nevi kendi güncellemesinin yasal olmayan şeklini yayacak.

Eğer Windows’un orjinal olmayan bir versiyonunu kullandıysanız ve herhangi bir güncelleme yapmayı denediyseniz, karşınıza bir sürü uyarı ve bildirim çıkar, güncellemeniz de yalan olur.

Özet olarak olay şu; Microsoft, yeni Windows 10’u hem orjinal, hem de orjinal olmayan Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına sunacak.Ancak, Microsoft tarafından yapılan açıklamada ‘’Biz her zaman müşterilerimize, mümkün olan en iyi Windows deneyimini sağlamaya çalışmışızdır. Orjinal olmayan PC'leri Windows 10’a yükseltme mümkün olabilir, ancak, bu durum Windows 10’un yükseltme lisansını değiştirmez’’ ifadeleri kullanıldı.

Yani olay şöyle; evet orjinal olmayan (korsan) versiyonlu Windows 7 yada Windows 8 kullanıcısı iseniz Windows 10 güncellemesini alacaksınız. Ama bu tam olarak yasal bir yükseltme olmayacak ve ihtiyacınız olan önemli yazılım güncellemelerinin tümünü alacağınıza dair hiçbir garanti yok. Ayrıca Windows Defender da orjinal olmayan sistemlerde bulunmayacak (adamlar resmen ''tamam al yükle ama ne güvenliğini sağlarım ne de güncelleme veririm ne yaparsan yap'' diyorlar).
9
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
0
0
0