Linux'a En Fazla Katkı Yapan Şirket Intel Oldu

1
1
0
0
0
Açık kaynak koda dayanan işletim sistemi Linux, aldığı katkı ve bağışlarla ayakta duruyor. Son açıklanan verilere göre de en fazla katkı yapan şirketin Intel olduğu belirtildi.
Bildiğiniz gibi açık kaynak koda dayanan bir işletim sistemi olan Linux, gelirlerini şirketlerin yaptıkları yardımlar ve bağışlar ile karşılıyor. Bağımsız yazılımcılar tarafından geliştirilen bir yapıda olmasının yanı sıra büyük şirketler de aynı zamanda parasal destek kadar yazılımsal destek de sunuyorlar.

Linux Vakfı tarafından yayınlanan "Linux'u kim yazıyor?" adlı bildiri ile yıllık veriler ile yapılan yardım ve bağışlardan bahsediyor. En son yayınlanan ve 2014 yılı verilerini içeren raporda geçtiğimiz yıl en çok yardımı teknoloji devi Intel yapmış.Senelerdir Red Hat, IBM ve SUSE adlı 3 firma, yaptığı katkılar ile öne çıksalar da bu sene Intel önemli katkılar sağlayarak birinci sırayı aldı. Ayrıca SamsungTexas InstrumentsGoogleRenesas gibi birçok firmalar da önemli destekler vermeye devam ediyor.

Intel'in birinci sırada olmasının sebebi olarak Android platformuna yaptığı yatırım ve işlemci çözümlerinin olduğu düşünülüyor. Bu sebeple Linux sistemine de çok önem veren firma Linux geliştirilmesinde de aktif olarak rol alıyor. Raporda yer alan "Intel'in Linux çekirdeğinde yaptığı 10.000 değişiklik" ibaresi de ne kadar önemli bir destek sağladığını gösler önüne seriyor.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0