• Anasayfa
  • Yazılım
  • Mac'ciler Virüsüm Yok Diye Sevinmesin: Artık Nur Topu Gibi Bir Virüsünüz Var!

Mac'ciler Virüsüm Yok Diye Sevinmesin: Artık Nur Topu Gibi Bir Virüsünüz Var!

0
0
0
0
0
Yapılan araştırmalar Mac kullanıcılarının da virüsten etkilenebildiğini ve hatta internet üzerinden bir virüsün yayıldığını keşfetti.
Bilgisayarlarına virüs bulaşamayacağı gerçeğine inanmış olan Mac kullanıcıları için oldukça kötü bir haberimiz var: Mac için özelleştirilmiş bir ransomware keşfedildi. Çoğu kişinin güvenli olması nedeniyle tercih ettiği OS X, bir grup güvenlik araştırmacısı tarafından mercek altına alındı. Bu işletim sistemini detaylı olarak inceleyen araştırmacılar, yaptıkları araştırmalar dahilinde işletim sistemini etkileyebilen bir ransomware buldular.
 

 Ransomware Nedir?


Sabah uyandınız, bilgisayar başında biraz zaman geçirmeyi umarak bilgisayarı açtınız ve yeni Twitter'a gireceksiniz. Tam linke tıklıyordunuz ki karşınıza kocaman kırmızı bir ekran çıktı. Ekranda 24 saat içerisinde 200 dolar ödemeniz gerektiği, yoksa bilgisayarınızda bulunan dosyaların kalıcı olarak silineceğini gördünüz. Tabii ki paniğe kapılacaksınızdır ancak birşeyler yapabilmek için maalesef çok geç... İşte ransomware bu olayın yaşanmasına sebebiyet veren zararlı yazılımın ismidir. Birkaç sene içerisinde popüler olan bu yeni yazılım, Mac kullanıcılarının bilgisayarlarına torrent üzerinden bulaşabilme kapasitesine sahip. Mac'in de güvenli olmadığını gösteren bu yeni keşif, bir sisteme veya cihaza güvenmeden önce iki kere düşünmeniz gerektiğini gösteriyor.

Mac sisteminde bulunan bu yeni ransomware, türünün ilk örneği değil. 2014 senesinde Kaspersky araştırmacıları da Mac için özelleştirilmiş olan bir ransomware yazılımını yakalamıştı. Ancak bu ve bundan önceki ransomware yazılımları herkese açık olan kaynaklar üzerinden yayılamıyordu. Yani keşfedilen yeni ransomware yazılımının onu tehlikeli kılan tek noktası, internet üzerinden diğer bilgisayarlara yayılabiliyor olması.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0