Mac OS X İçin Olmazsa Olmaz 5 Program

2
0
0
0
0
Her kullanıcının ihtiyaçlarına göre olmazsa olmaz yazılımları vardır,Bu yazıda profesyonal kullanımdan uzak her Mac kullanıcısının günlük hayatta ihtiyaç duyabileceği ücretsiz yazılımları seçmeye özen gösterdim.
 
Genel kullanılan bilgisayar işletim sistemi Windows olsa da Mac OSX'in de hatırı sayılır bir kitlesi mevcut.  Genellikle profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilen Mac bilgisayarlarda profesyonel yazılımlardan uzak günlük kullanım için bazı uygulamalara ihtiyaç duyarız.

Tabiki bu uygulamaların alternatifleri de olacaktır fakat biz de kendimize göre Mac bilgisayarlarda olmazsa olmaz dediğimiz 5 programı sizlere sunuyoruz;
 

 VLC

 


Codec paketlerini kendi içinde taşıyan bu canavar player ı eminimki bilmeyeniniz yoktur. Mac OS X ile birlikte gelen QuickTime gayet kullanışlı olmasına rağmen bazı video formatlarını açmakta sorun yaşayabiliyor. Böyle durumlarda Mac inizi gereksiz bir sürü codec le şişirmenize ramak kala koşup VLC e sarılmak en mantıklısı.

Stream edilen videoları izleyebilme,ses dosyalarındaki kanal sorunlarını düzeltme,MKV dosyalarındaki gömülü ses ve altyazıyı değiştirebilme özellikleri basit ve kullanışlı arayüzüyle birleşince inanılmaz bir deneyim sağlıyor. VLC varken başka hiç bir player a ihtiyacınız kalmıyor diyebiliriz.

VLC İndir

 

 OpenOfficeGünlük hayatta her zaman bir ofis uygulamalarına işimiz düşer,Kimimiz gelir gider tablosu oluşturur kimimiz tez yazar,kitap yazar,ödev hazırlar. Açık kaynak kodlu bu ofis uygulamasının Microsoft Office ten neredeyse hiç bir farkı yok. Üstelik bedava.

Ücretsiz olması şirketlerin yada küçük kuruluşların ofis yazılımlarına büyük paralar ödemesinin önüne geçiyor ve korsan yazılım kullanımınıda azaltıyor. Bizler için emeklerini bedavaya değıtan bu insanlar için bağış yapmayıda çok görmemek lazım.


Open Office

 

 The Unarchiver


Winrar muadili bir program sıkıştırılmış rar,zip gibi dosyaları açmanızı sağlar.

Sıkıştırma sistemleri günümüzde önemli bir rol oynuyor.Bir çok dosyayı tek bir dosya halinde boyutunu düşürüp paylaşmak veya arşivlemek zamandan ve depolama alanından büyük tasarruf sağlıyor. Paylaşılan bazı dosyalarda elimize farklı formatlarda sıkıştırılmış biçimde gelebiliyor böyle durumlarda The Unarchiver imdadımıza yetişiyor.

The Unarchiver sadece rar ve zip le kalmıyor tabiki Tar-GZip, Tar-BZip2, Rar, 7-zip, LhA, StuffIt gibi bir çok sıkıştırma sistemini destekliyor.


The Unarchiver İndir

 

 App Cleaner
Mac inizde dosya ve program silmek sürükleyip çöp sepetine bırakmak kolaydır fakat bazı oyun ve yazılımlar arkalarında artık dosya bırakabiliyor. Bu yazılımlar kurulum yada ilk başlatma anından itibaren bazı dosyalarını sistem kütüphanesi gibi yardımcı alanlara kopyalıyor.

Siz programı silseniz bile programın farklı klasörlere yüklediği o dosyalar kalmaya devam ediyor. App Cleaner bu tarz dosyaları buluyor ve arkalarında çöp bırakmadan silinmesini sağlıyor.

App Cleaner İndir

 

 Progressive Downloader


IDM benzeri ücretsiz multi task downloader. Dosyalarınızı belirlediğiniz kadar parçaya bölerek indirmeye yarar buda dosyalarınızın daha hızlı inmesine yardımcı olur.

IDM kadar işlevsel olmasada hızlı ve kontrollü indirme işlemleri için oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Aslında Mac için ücretsiz olarak benzer başka indirme araçlarıda mavcut fakat basit arayüzü,kullanım kolaylığı ve işlevselliği Progressive Downloader'ı biraz daha önce çıkarıyor.

Progressive Downloader İndir
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0