• Anasayfa
  • Yazılım
  • macOS Sierra Tanıtıldı: Yeni İşletim Sisteminin 8 Çarpıcı Özelliği!

macOS Sierra Tanıtıldı: Yeni İşletim Sisteminin 8 Çarpıcı Özelliği!

1
0
0
0
0
Apple'ın masaüstü işletim sistemi OS X'in yeni sürümü tanıtıldı. Artık macOS olarak adlandırılan işletim sisteminin sürüm adı ise Sierra oldu. Yeni işletim sisteminin çarpıcı özelliklerine birlikte bakalım...


 
Apple'ın masaüstü işletim sistemi OS X'in yeni sürümü tanıtıldı. OS X 10.11 El Capitan'dan sonra gelen yeni işletim sisteminde Apple radikal bir karar ile isim değişikliğine gitti. Daha önceki haberlerimizde sizlerle paylaştığımız iddialar gerçek oldu ve yeni işletim sisteminin adı macOS olarak güncellendi. Sürüm ismi olarak Sierra'yı tercih eden Apple'da yeni işletim sisteminin tanıtımını Yazılımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi gerçekleştirdi.

 macOS Sierra'nın 8 Çarpıcı Özelliği

Arayüzde herhangi bir değişimin yaşanmadığı macOS Sierra'da önemli özelliklere yer verildi. İsterseniz daha fazla vakit kaybetmeden macOS Sierra'nın en çarpıcı yeniliklerine kısa kısa değinelim...

 Auto Unlock

Bu yeni özellikle uykuya dalan Mac'i her uyandırdığınızda şifre sormasından sıkılan kullanıcılara yönelik. Örneğin Macbook'unuzu kapattığınız ve bir süre sonra tekrar açtınız. Ya da belli bir süre kullanılmadığında otomatik şifre girecek şekilde ayarladınız. Artık her seferinde şifreyi yazmak ile uğraşmanıza gerek yok. Apple Watch üzerinden tek hareket ile Mac'i otomatik olarak şifre girmeden açabiliyorsunuz. Hem güvenli hem zahmetsiz...

 Universal Clipboard 

Apple abartmış ve "kopyala - yapıştır" olayını tüm cihazlara taşımış. Örneğin, iPhone'da okuduğunuz bir şeyi seçip "kopyala" dedikten sonra "yapıştır" kısmını Mac'te tamamlayabiliyorsunuz. Yani, bildiğiniz kopyala - yapıştır olayını tüm cihazlara arasına güzelce yaymışlar diyelim. :)

 iCloud Drive

Mac ve iOS cihazlar arasında köprü görevi gören iCloud Drive çeşitli dökümanların çapraz platformda kullanılmasına olanak sağlıyordu. Şimdi bu özellik daha da geliştirilmiş ve tüm dosyaları destekler hale gelmiş. Mac'teki tüm dosyaları artık iCloud Drive'a yedeklenecek ve iOS cihazlardan erişilebilir durumda olacak. iOS cihazlardan Mac'in masaüstü ve dökümanlar klasöründeki tüm dosyalar görülebilecek.

 Optimize Storage

macOS Sierra'nın en güzel özelliklerinden biri de sabit disk alanını otomatik optimize etmesi. Ara bellekte kalan dosyalar, çerezler, kurulumdan kalan artık dosyalar, işe yaramayan vırık vıçık ne varsa artık macOS Sierra tarafından otomatik temizlenecek. Böylece, Mac kullanıcılarına fazladan bir sürü alan kalacak. 

 Apple Pay

Evet, yanlış duymadınız. Önemli bir iOS yeniliği daha Mac'e geldi. Gördüğünüz gibi kahve ücretini Apple Pay ile ödemek isteyen bir Mac kullanıcısı dev gibi iMac'i sırtlanmış ve markete gitmiş, ödemeyi de iMac ile yapıyor :) Tabii ki bu etkinlik sırasında yapılan bir şakadan ibaret. (Bkz. Yukarıdaki Fotoğraf) Mac'teki Apple Pay bu şekilde kullanılmayacak. Safari üzerinden yapılacak online alışverişlerde kullanılabilecek Apple Pay yine iPhone üzerinden Touch ID ile ödemeyi destekliyor. Kısacası, Apple Pay artık web alışverişlerine de geldi diyebiliriz.

 Tabs 

Sekmeli taramanın ne olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz... Bildiğiniz web tarayıcısı sekmeleri işte. İşte o sekmeler macOS Sierra'da artık her yerde olacak. Yani, tüm uygulamalar kendi içlerinde sekmeler açılmasına olanak sağlayacak. Böylece fazla pencerelerden kurtulacağız.

 Picture in Picture

Videolar artık tüm açık pencerelerin üstüne konumlandırılabilecek. İster web videosu olsun ister lokalde çalışan bir video olsun ekranın istenilen bir yerinde sürüklenerek bırakılabilir ve izlenilebilir. Ayrıca, farklı masaüstleri arasında videoyu dolaştırmak da mümkün.

 Siri

iOS'un sesli kişisel asistanı Siri nihayet Mac'te... Bekleyiş biraz uzun sürdü ama değecek gibi duruyor. Çünkü Siri oldukça yetenekli... YouTube'dan istenilen videoyu bulmaktan, Mac'te belirli bir zaman aralığına göre dosya aramaya kadar oldukça işlevsel özellikler sunuyor. Ayrıca, bulduğu dosyaları başka uygulamalarda da kullanabiliyor. Örneğin, "filanca tarihte eklenen fotoğrafları göster dediniz" ve bulup size listeledi. Ardındsan "Şu fotoğrafı iWork uygulamasına taşı" dediğinizde bunu da yapıyor. Oldukça keyifli...macOS Sierra geliştirici sürümü bugün, final sürümü ise sonbahar aylarında yayınlanacak. Yeni sürüme güncelleme ise tüm Mac kullanıcıları için ücretsiz olacak.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0