• Anasayfa
  • Yazılım
  • MacOS'taki Hata Bilgisayarın Kontrolünün Ele Geçirilmesine İzin Veriyor

MacOS'taki Hata Bilgisayarın Kontrolünün Ele Geçirilmesine İzin Veriyor

0
0
0
0
0
MacOS'taki Hata Bilgisayarın Kontrolünün Ele Geçirilmesine İzin Veriyor
Mac bilgisayarlar çoğunlukla kapalı yapısı nedeniyle virüslere ve hack girişimlerine karşı daha fazla koruma sağlaması ile bilinir; ancak yeni keşfedilen bir açık, MacOS X işletim sistemine sahip bilgisayarların tamamen hackerların kontrolüne geçmesini sağlıyor.
Güvenlik Mühendisi Stefan Esser tarafından Salı günü yazılan raporda güvenlik prosedürlerinin atlatılmasına sebep olan bu açık hackerların genellikle kullandığı bir metodun Mac üzerinde de işe yaramasını sağlıyor.

Hacking Team isimli Milan merkezli bir ofansif teknoloji şirketi tarafından açığa çıkartılan bu açık dışında şirket, daha önce Adobe’un Flash uygulamasında yer alan açığı da tespit etmiş ve Flash’a karşı önlemler alınmasını sağlamıştı. (adamlar agresif ama çalışıyor da)

MacOS X 10.10.4 Yosemite beta sürüm ve 10.10.5 sürümünü kullanan bilgisayarların risk altında olduğunu belirten şirket, bu açığın işletim sisteminin tuttuğu log (işlem kaydı) dosyalarından kaynaklandığını ve bu dosyaların hiçbir zaman kapatılmadığı için kullanıcı kimliği aracılığı ile erişim sağlanarak bilgisayarın kontrolünü ele geçirmek için sisteme sızılabildiğini belirtti.

Diğer yandan OS X El Capitan’ın bu hatadan kurtulmuş olduğunu da belirten raporda kötü amaçlı yazılımların nasıl izne ihtiyaç duymadan kullanıcı bilgileri ile birlikte bilgisayarı ele geçirdiğine dair bir açıklamada da bulunuldu ve geliştiricilerin içinde zararlı yazılıma dair kodlar bulunduran uygulamalar sayesinde bilgisayarın loglarına sızabileceği açıklandı.Apple yazılım ekibinin de bu rapordan haberdar olduğunu düşünürsek muhtemelen siz bu satırları okurken mühendisler ve yazılımcılar çoktan bu hatanın giderilmesi için kolları sıvamış harıl harıl çalışmaya başlamıştır. (rapor iki gün önce yayınlanmış, belki kapatmışlardır bile açığı)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0