• Anasayfa
  • Yazılım
  • Masaüstü İşletim Sistemlerinin Kullanım Oranları Açıklandı

Windows 7 Zirvede!: İşletim Sistemlerinin Kullanım Oranı Açıklandı

12
2
1
1
0
Tüm bilgisayar işletim sistemlerinin kullanım oranları açıklandı. En çok kullanılan işletim sistemlerinden ilk dördü Windows sürümüyken, Apple'ın işletim sistemi MacOS beşinci sırada yer alıyor.
Yayınladığı bir raporla NetMarketShare isimli kuruluş bilgisayarlardaki işletim sistemlerinin kullanım oranlarını açıkladı. Oranlara baktığımızda tahmin edilenden çok daha farklı bir tablo bizi karşılıyor. 

Paylaşılan oranlarda sadece Windows değil, bilgisayar dünyasındaki tüm işletim sistemleri hesaba katılıyor. Birçok kişinin Microsoft'un bugüne kadar yayınladığı en iyi işletim sistemi olarak gösterdiği Windows 7, dünyadaki bilgisayarların neredeyse yarısında halen daha aktif bir şekilde kullanılıyor. Windows 7'yi yaklaşık %20 oranıyla Windows 10 ve yaklaşık %10 oranıyla Windows XP takip ediyor. Apple'ın OS X 10.11 işletim sistemi ise yaklaşık %5 oranıyla beşinci sırada yer alıyor.
 

 Ücretsiz olduğu halde Windows 10'a geçmemişler!

Hatırlayacak olursanız Microsoft 1 yıl boyunca Windows 10 işletim sistemini Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcıları için ücretsiz sunmuştu. Windows 8 kullanıcıları hızlı bir şekilde Windows 10'a geçip neredeyse yok denecek kadar azalırken Microsoft'un "kral" işletim sistemi Windows 7'yi kullananların büyük bir çoğunluğu ücretsiz olmasına rağmen Windows 10 işletim sistemine terfi etmek istememiş.

Tabii bu Windows 10'un başarısız bir işletim sistemi olduğu anlamına gelmiyor. Windows 10 bugüne kadar yayınlanan Windows sürümleri arasında en hızlı, en performanslı ve en gelişmişi olarak yer alıyor. Anlaşılan Windows 7 kullanıcıların çoğu eski alışkanlarından vazgeçmek istemiyor, bir kısmı da Windows 10'da Windows 8'de olduğu gibi sorunlarla karşılaşabileceğini düşünüyor.
12
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
12
2
1
1
0