Microsoft 40 Yaşında!

1
0
0
0
0
Şu anda birçoğunuzun bilgisayarında bulunan işletim sistemi olan Windows'un yaratıcı firması Microsoft bugün tamı tamına 40 yaşına bastı. Bu süre zarfında birçok yenilik ve gelişme yaşayan firmanın son kozu ise Windows 10 olarak dikkat çekiyor. Bakalım Microsoft 1975'ten bu yana neler yapmış.
Şu anda eğer ki bu haberimizi bilgisayarınızdan okuyorsanız işletim sistemi çok büyük ihtimalle Windows olacaktır. Mobilden okuyan kullanıcılarımızından da Windows Phone uygulamamız ya da WP'deki Internet Exploler tarayıcısı üzerinden okuyor olma olasılığı da bulunuyor.

Dünyanın büyük bir kesimi tarafından Windows işletim sisteminin yaratıcısı olan Microsoft firması bugün tamı tamına 40 yaşına girdi. Yani günümüzün teknoloji serüvenlerinin yapı taşlarından olan Microsoft, tam 40 yıl önce bugün Bill Gates tarafından kurulmasıyla bugünlere gelmek için ilk adımını atmıştı.Şimdiye kadar Windows işletim sistemiyle, Windows Phone cihazlarıyla, Xbox oyun konsolları ve daha nicesiyle hayatımızda önemli bir yeri olan Microsoft, 4 Nisan 1975 tarihinde Amerika'nın New Mexico eyaletinde olan Albuquerque'de kuruluşunu gerçekleştirmişti. (Breaking Bad ve Better Call Saul izleyenler zaten burayı ve okunuşunu çok iyi biliyordur)

Bunun için ilk yatırımı ise 1 Ocak 1975'te yayınlanan Popular Electronics dersinde zamanın bilgisayar sistemi Altair 8800'ı göre Bill Gates ve Paul Gardner Allen'ın bu bilgisayar için BASIC yazılım dilini yazmaları ve Altair'in sahibi MITS şirketine bu dilin lisanslarını satmalarıyla alarak Microsoft kuruldu.1 Kasım 1978'de Japonya'da ilk uluslararası bürosunu açan Microsoft, 1979'da ise merkezini şu anda da aktif olan Washington eyaletinin Bellevue şehrine taşıdı.Sırasıyla Windows 95, Windows 98, Windows 98 Second Edition, Windows ME, Windows 2000, Windows Server 2003, Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Microsoft Dynamics, Windows 8 ve Windows Server 2012 işletim sistemlerini geliştiren Microsoft, son olarak da Windows 10'u tanıtarak teknik önizleme sürümleriyle kullanıcıların önceden bu sistemi denemesini sağlıyor.Ayrıca 2010 yılında başlattığı Windows Phone mobil işletim sisteminde ise Windows Mobile 6.5, Windows Phone 7, Windows Phone 8 ve son olarak Windows 10 Mobile ile mobil işletim sistemlerine de geçen Microsoft, şu anda pek istediğini almış görünmese de Windows 10 ile iddialı geleceği kesin gözüyle bakılıyor.Bunların yanı sıra 25 Ekim 2001 tarihinde lanse ettiği Microsoft imzalı oyun konsolu olan Xbox'ta ise işler gayet yolunda gitmekte. 2005'te tanıtılan Xbox 360 aradan geçen uzun yıllar sonra 2013'te NEXTGEN, yani yeni nesil konsolu Xbox One'ı tanıttan firma, bu alanda Sony ile ciddi çekişme içerisinde olmasına rağmen PlayStation ile beraber en çok tercih edilen konsol olması sebebiyle oyunseverlerin en çok tercih ettikleri konsollardan biri olarak önemli başarılara imza attı.Ayrıca Nokia'nın mobil platformunu satın alarak Windows Phone platformunu Microsoft Lumia adıyla cihazlar çıkaran firmanın Surface adında tablet bilgisayarları da bulunmakta.Son dönemde de Minecraft ile tanıdığımız Mojang firmasını bünyesine katan Microsoft'un bilgisayar ve türevleri konusunda akla gelen ilk şirket olmasını da bu kadar büyümesine ve Bill Gates tarafından atılan doğru adımlara borçlu.Hatta örnek olarak Microsoft'un ne kadar büyüdüğünü 2014 yılındaki toplam varlıklarının 172,38 Milyar Dolar olmasından anlayabiliriz. Kurucusu Bill Gates ise dünyanın en zenginlerinden biri olarak 6100 m²''lik evinde uyurken bile saniyede kazandığı ortalama 230 Dolar'ı Microsoft sayesinde kazanmaktadır.Sonuç olarak dünyanın en önemli firmalarından biri olan Microsoft bugün itibariyle 40 yaşına basmış oldu. 40 yıllık serüvende bu kadar büyüyen firmanın özellikle Windows 10 ile birçok platformu tek işletim sistemine indirgemesiyle baş düşmanı olarak gösterilen Apple arasında rekabetin çok daha fazla kızışacağı bekleniyor.

Bakalım Windows 10 Microsoft'u daha da fazla olarak ne kadar ileriye taşıyacak. (MSN ve Internet Explorer'ı saygıyla selamlıyoruz)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0