• Anasayfa
  • Yazılım
  • Microsoft, İleride Devrim Niteliğinde Bir Değişikliğe Gidebilir

Microsoft, İleride Devrim Niteliğinde Bir Değişikliğe Gidebilir

0
0
0
0
0
Microsoft, İleride Devrim Niteliğinde Bir Değişikliğe Gidebilir
Microsoft, tarihi bir karar alıp bundan sonraki Windows işletim sistemlerini açık kaynak kodlu olarak sunabilir. Bill Gates, bu konuya her zaman olumsuz yönde bakmıştır. Hatta açık kaynak kodlu yazılımların ‘yazılım dünyasının mikrobu’ olduğunu düşünür. 
Microsoft, tarihi bir karar alıp bundan sonraki Windows işletim sistemlerini açık kaynak kodlu olarak sunabilir. Bill Gates, bu konuya her zaman olumsuz yönde bakmıştır. Hatta açık kaynak kodlu yazılımların ‘yazılım dünyasının mikrobu’ olduğunu düşünür. Microsoft’un CTO’su (baş tekik sorumlusu) Mark Russinovich’ın verdiği bir röportaja göre Microsoft, ileride açık kaynak kodlu işletim sistemine geçiş yapacak.

Öncelikle açık kaynaklı kodun ne olduğunu ve ne işe yaradığını kısaca anlatalım. Açık kaynak kodlu yazılımlar, bu koda herkesin erişebileceği yazılımlardır. Yani dilerseniz siz bu yazılımı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu sayede kullandığınız yazılım diline kolayca ulaşıp istediğiniz gibi değişiklik yapabiliyorsunuz. Ayrıca karşınıza çıkan hataları güncelleme beklemeden direkt olarak giderebiliyorsunuz.


En çok bilinen açık kaynak kodlu sistemlerin başında Linux ve Android geliyor. Özellikle Android’in bu konuda elde ettiği başarılardan sonra Microsoft’un da aynı şekilde harekete geçip açık kaynak kodlu bir işletim sisteminin temellerini atmaya başlayacağını söyleyebiliriz. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0