• Anasayfa
  • Yazılım
  • Microsoft, Edge Tarayıcısını Çıkardığına Bin Pişman Oldu

Microsoft, Edge Tarayıcısını Çıkardığına Bin Pişman Oldu

1
0
0
0
0
Windows 10 işletimini duyurduktan sonra en büyük beklentisi, çöküşe uğrayan Internet Explorer’ın ardından tarayıcı alanındaki eski şanlı günlerine geri dönmek olan Microsoft, istediği rakamlara ulaşamadı.
Microsoft’un işletim sistemini destekleyen bir PC kullanıyorsak, o PC de muhakkak Windows’un bir sürümü bulunur. (şimdi eğri oturup doğru konuşalım) Hatta bundan 7-8 yıl öncesine kadar en fazla kullanılan tarayıcı da yine Microsoft’a ait olan Internet Explorer’dı. Fakat günler geçtikçe Internet Explorer’ın adı sanı anılmamaya başlandı ve yerine Chrome, Firefox gibi hızlı olduğu kadar güçlü tarayıcılar kullanılmaya başlandı. Bu durumu tersine çevirmek için Windows 10'la birlikte gelen Microsoft Edge tarayıcısı, şirketin beklentileri tam anlamıyla boşa çıktı.

Üç farklı kaynaktan gelen raporlar, Microsoft Edge’in çöküşte olduğunu göstermeye yetti. Net Applications’ın verdiği bilgilere göre Edge’i kullanan Windows 10 kullanıcılarının Ağustos ayındaki oranı %39 civarındayken Kasım ayında bu oran %31’lere gerilemiş durumda.Dünya genelindeki düşüşe dikkat çeken StatCounter’ın verilerinde ise bu yılın Ağustos ayında %15 olan Edge’in kulanımı, Kasım ayında %12.9’a gerilemiş.

Son olarak DAP’ın verilerinde Edge’in kullanımı Eylül ayında %24.6 iken Kasım ayında bu oran %22.4’e düşmüş.

Genel olarak Microsoft’un tarayıcısının ilk etapta ‘merak edildiği’ için kullanıldığı fakat performans eksikliği ya da farklı faktörler sebebiyle gün geçtikçe kullanım oranının düştüğü görülüyor. IE’nin kötü imajı Edge’de de devam edecek gibi duruyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0