• Anasayfa
  • Yazılım
  • Microsoft, Kullanıcı Verilerini ABD Hükümetinden Saklamaya Çalışıyor!

Microsoft, Kullanıcı Verilerini ABD Hükümetinden Saklamaya Çalışıyor!

0
0
0
0
0
Amerika'da bulunan Microsoft veri merkezleri, Amerika'nın "Amerika" olmasın nedeniyle güvenli değil.
Günümüzde kullanımı son derece yaygınlaşan elektronik cihazlar, kendi işletim sistemlerine ve her kullanıcının bilmediği yazılımlara sahipler. Bu yazılımlar ve tüm özellikleri bilinmeyen işletim sistemleri, güvende olduklarını düşünen kullanıcıları yanıltıyor olabilirler. Birçok kullanıcının bilgilerini izin şekilde elde etmesiyle ve hiçbir şekilde "kullanıcı özeli" kavramını anlamamasıyla gündemden düşmeyen Amerika hükümeti, bu seferde dünyanın en çok kullanılan işletim sisteminin, yani Windows'un üreticisi olan Microsoft'un başını derde soktu.

Birçok şirket gibi ana veri merkezi Amerika'da bulunan Microsoft, dünya üzerinde bulunan tüm Windows ve diğer yazılım kullanıcılarının verilerini bu merkezde depoluyor. Amerika hükümetinin geçenlerde oy üstünlüğüyle senatodan geçirdiği gözetleme yasası nedeniyle kullanıcılarının verilerini saklayamayacağını anlayan Microsoft, ana veri merkezini taşımaya karar verdi.  
Senatonun çıkarttığı bu yasa sayesinde illegal bir şekilde yaptıkları veri çalma işlemini istedikleri gibi gerçekleştirebilecek olan Amerikan yetkilileri, her istedikleri takdirde Microsoft'un ana veri merkezini inceleyebileceklerdi.Bu nedenle ana veri merkezini Almanya'da bulunan bir yere taşıyacaklarını bildiren Microsoft yetkilileri, bu taşınma işlemi sayesinde Avrupa'da bulunan kullanıcıların, hiçbir şekilde Amerika hükümetiyle bağlarının bulunmayacağını da bildirdi. Ayrıca "Deutsche Telekom" adlı Alman bir telekom şirketi tarafından veri aktarımının gerçekleştirileceği bu ana veri merkezi, Avrupa'da bulunan kullanıcıların ek ücret ödemeleri durumunda onlara Microsoft'un kendi ürettiği veri merkezinden ek depolama alanı sunabilecek.

Microsoft'un kendi çalışanlarının bile erişiminin olmayacağı bu yeni ana veri merkezi, Amerikan senatosu tarafından çıkartılan gözetleme yasasının kullanıcılara yansımaması amacıyla taşınıyor. Aynı şekilde Google'ın ve diğer büyük markaların da bu taşıma işlemini gerçekleştirmesini dilerim.

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0