Microsoft Nesnelerden 3D Modeller Üretecek

0
0
0
0
0
Microsoft Nesnelerden 3D Modeller Üretecek
PatentYogi adı verilen Microsoft’un yeni aldığı patent, firmaya oyunlarda, animasyonlarda ve 3D yazıcılarda kullanılmak üzere nesnelerin hızlı bir şekilde 3 boyutlu taramasını yapıp modelini çıkartma imkanı sunuyor.
Patent, objeyi tüm farklı açılardan çeken tek bir derinlik algısı olan kamera ile açıklanıyor. Bu çekim sayesinde eski metotta olduğu gibi bir döner zemine ihtiyaç duyulmuyor ve çekim sırasında nesneye engel olan el ya da herhangi bir engel (nesne ile senkronize şekilde hareket etmediği için modellemeye engel olabiliyor) ortadan kaldırılabiliyor.

Bunun yanı sıra bu yeni teknik, cisimler bir döner zemin üzerinde iken modellemesi zor olan kısımlarının da kolay ve daha gerçekçi modellenmesine imkan veriyor. (Bu da demek oluyor ki oyunlardaki modellemeler daha da gerçekçi olacak)

Bu teknolojiyi hangi alanlarda kullanacak henüz net bir şekilde bilmiyoruz. İhtimallerden birisi firmanın kendi sanal gerçeklik gözlüğü olan Hololens için bir tarayıcı olarak kullanacağı. Bu sayede cisimleri tarayarak sanal gerçeklik ekranına aktarıp bilim-kurgu filmlerinde olduğu gibi bir sanal dünya sağlayabilir. (Umalım da Azınlık Raporu’nda olduğu gibi 2054 yılına kadar beklemek zorunda kalmayız)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0