Microsoft'tan Işıkla Şarj Olan Telefon Prototipi

0
0
0
0
0
Micsosoft'un son zamanlarda çıkan patent ve prototipleri önümüzdeki yıllarda çok konuşulacak akıllı telefonlar olacağı sinyallerini veriyor.
Günümüzde Android ve iOS platformlarının gerisinde kalan ve Windows 10 ile beraber bir atağa kalkması beklenen Microsoft'un Lumia cihazları ve WP platformu beklenen atağı sağlam yapacağa benziyor.

Son günlerde Microsoft tarafından Lumia telefonları için artan patent haberlerine bugün bir yenisi daha eklendi. Microsoft'un Pekin'de bulunan araştırma kapüsündeki iki geliştirici Yunxin Liu ve Chunshui Zhao tarafından bizleri şarj derdinden kurtaracak bir prototip geliştirdiler.

Yapılan Ar-Ge çalışmaları devam eden ve AutoCharge adını verdikleri sistem sadece ışığı kullanarak telefonun şarj olmasını sağlayacak.

Geliştirilmekte olan bu kablosuz şarj özelliği için herhangi bir stand ve kablo gereksinimi duyulmuyor. Sadece ekranın ışığı alacağı bir yere bırakmanız bu şarj işleminin başlaması için yeterli oluyor. Özel bir ekran (fotovoltaik panel) sonucunda gelişen bu durumda gelen ışık bu panel tarafından elektriğe dönüştürülerek telefonu şarj etmesi sağlanılıyor. Hatta bu şarj süresinin kablolu şarjlar kadar da hızlı olabileceği söylenilmekte.Fakat bu projede şu an ışığın telefona yönlendirilmesi için Xbox Kinect ve özel bir nesne tanıma yazılımı kullanılıyor. Bu sistem üzerinden telefondaki LED ışıklardan şarj durumunu algılayan sistem ışığı telefona göndererek şarj olmasını sağlıyor. Aynı zamanda dolduğunda da yine LED ışıktaki dolu olduğuna dair görünen sinyal sonucunda da ışığı kesen bir sistem olan AutoCharge daha projenin başlarında olduğu için önünde uzun bir süre bulunmakta.Şimdilik umut verici ama verimlilik konusunda yetersiz olan prototip ilerleyen yıllarda karşımıza çıkabilecek bir teknoloji olabilir. Son olarak projeyi merak edenler bu bağlantı üzerinden pdf dosya formatındaki haline göz atabilirler.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0