Microsoft’tan Türk Çocuklara Yazılım Dersi

0
0
0
0
0
Microsoft, "Hour of Code" etkinliği kapsamında Türk çocuklara yazılım kursu verecek. 8-13 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek kurslarda, çocuklara yazılımı sevdirmek hedefleniyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleşecek olan kurslara 5-12 yaş arasındaki çocuklar katılabilecek.
Microsoft, "Hour of Code" etkinliği kapsamında Türk çocuklara yazılım kursu verecek. 8-13 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek kurslarda, çocuklara yazılımı sevdirmek hedefleniyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleşecek olan kurslara 5-12 yaş arasındaki çocuklar katılabilecek.

Microsoft Türkiye ekibi bugün düzenlediği toplantı ile bu haberi katılımcılara duyurdu. “Touchdevelop ve KODU” isimli eğitim programı Elazığ, Kayseri, İstanbul, Ankara , İzmir, Eskişehir, Muğla, Amasya, Kütahya, Siirt, Sakarya, Burdur, Erzurum, Tokat ve Şanlıurfa gibi bir çok ilde gerçekleştirilecek. Microsoft Türkiye bu proje ile 1 haftada 5 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Ekibin faaliyetleri sürekli olarak devam edecek.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen konuyla ilgili olarak: "Hedefimiz bir hafta boyunca 5 bin çocuğa ulaşmak. Eğitimler bu bir haftanın sonunda da devam edecek. KODU ve Touchdevelop eğitimleri Açık Akademi internet sitesine de eklenecek. Bunun üzerine çocuklar istedikleri vakit eğitim almaya, bilgilerini geliştirmeye devam edebilecekler. Hedef 1 senede on binlerce öğrenciye küçük programlar yazmayı öğretmek. Bunun için okullarla da yakın çalışıyoruz. Okullarda bu manada çok fazla potansiyel var. 50 üniversitedeki Microsoft temsilcileri gönüllü olarak çalışıyor. Günümüzdeki olağan işlerin % 50'den fazlası bir seviyeye kadar teknolojik kabiliyet gerektiriyor. Uzmanlara göre bu önümüzdeki 10 senede % 77'ye çıkacak. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında eğitim gören kızlar başka disiplinlere göre % 33 daha çok kazanıyor” ifadelerini kullandı.Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç’ta konuyla ilgili olarak: “Hour of Code projesinin ilk aşamada ABD sınırları içinde 10 milyon kişiye ulaşması hedefleniyordu. Proje 75 ülkeye yayılarak 40 milyon öğrenciyi ilk kod yazma deneyimiyle tanıştırdı.  Bunun üzerine inovasyona dayalı fikirlerini yaşama geçirmeleri için ilk adımı atmalarına muavin oluyoruz. Teknolojinin getirdiği potansiyelden yararlanabilmek için teknolojinin dilinden anlayan gençlere ihtiyacımız var. Kod öğrenmek, teknolojinin geleceğine yön vermek manasına geliyor. Teknolojiyi yalnızca tüketen değil, üreten bir Türkiye için çalışıyoruz. Türkiye’nin teknoloji tüketenden, teknoloji üreten ve ihraç eden bir ekonomiye dönüşümü için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bunun ancak eğitimle mümkün olduğuna inanıyoruz. Kod yazmak, bilgisayar kullanmayı öğrenmek bireylere geleceği şekillendirme gücü veriyor. Bulundukları topluma yön vermelerini sağlıyor” ifadelerini kullandı.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0