• Anasayfa
  • Yazılım
  • Microsoft'un Başyazarından Utandıran Açıklama: Cortana'ya Sürekli Cinsel İçerikli Sorular Soruluyor

Microsoft'un Başyazarından Utandıran Açıklama: Cortana'ya Sürekli Cinsel İçerikli Sorular Soruluyor

1
0
0
0
0
Microsoft'un sanal asistan biriminde çalışan Deborah Harrison, sanal asistan Cortana'nın sürekli seksist sorulara maruz kaldığını söyledi.
Artık sanal asistanlara bile yürür olduk ya, daha da bir şey demiyorum. Microsoft’un 2014 yılında Siri’ye rakip olarak hizmete sunduğu sanal asistan Cortana’nın başyazarı olarak çalışan Deborah Harrison, CNN’e yaptığı açıklamayla Cortana’nın sürekli olarak ‘seks’le ilgili sorulara maruz kaldığını belirtti.

Cortana’nın giderek insanlaştırılmış olmasından dolayı sanal tacizin artık rahatsızlık verici boyutlara ulaştığını söyleyen Harrison, bu olayı körükleyen durumlardan bir tanesinin ise sanal asistanın sesinin kadına ait olmasını gösteriyor.Harrison, ilk kez 2014 yılında başlatılan Cortana’ya sorulan ilk soruların erkekler tarafından ağırlık olarak ‘seks’ üzerine olduğunu belirtti. Sosyal yaşamlarında kadın-erkek ilişkilerinde sıkıntı yaşayan erkeklerin Cortana’ya karşı içindekileri rahatça döktüğünü ve bu durumun Cortana’nın hizmete girdiği ilk günden beri yaşandığını söyleyen Harrison, bu tür davranışlarla mücadele etmek için diğer Microsoft yazarlarıyla birlikte ‘sanal kadın yapısı’ şekli konusunda çok dikkatli davranmaları ve Cortana’nın sorulan bu sorulara vereceği cevapların iyi bir şekilde analiz edilip düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0