Microsoft, Windows Phone'lardan Zarar Ediyor

3
0
0
0
0
Microsoft, şirket politikası olarak yanlış adımlar attığını düşünmekte. Nokia'yla olan anlaşma, beklenen etkiyi yapamadı.
Microsoft, milyarlarca dolar harcayarak Nokia'yı telefon sektörü dışında bıraktıran anlaşmayı yaptığına pişman olabilir. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)'nun geçen hafta sunduğu rapora göre, yazılım devi şirket Nokia'yla anlaşma yaparak telefon sektörüne giriş yaptığından beri para kaybediyor. 2015 ilk çeyreğinde telefon sektörüne 4 milyon dolar harcayan Microsoft, buna karşın sadece 1.4 milyon dolar gelir elde etmiş durumda. 

Microsoft tarafının da bu durumdan son derece rahatsız olduğu, hatta piyasanın şu anki liderleri Apple, Samsung, Sony gibi markaların başı çeken telefonlarına yakın özelliklerde telefon üretmeme sebeplerinin bu olduğu söylenmekte.

Nokia ile yapılan anlaşmadan bu yana genel olarak hep orta düzey telefonlar çıkararak bir türlü beklenen o büyük atağı yapmayan Microsoft, anlaşılan böyle bir yükün altına girerek daha büyük zararlar görme riskini göze almak istemiyor. Nokia'yı aldığı günden beri, piyasanın büyük bir beklenti içine girdiği Microsoft, yapılan anlaşmanın fazla abartıldığını ve böyle rekabetçi bir piyasanın içine girerken işin ciddiyetini anlayamadığını da kabul etmiş durumda.

       

Bu durumun gün yüzüne çıkmasının ardından, Nokia ile pazarlık dönemlerinde Microsoft yönetim kurulunun da bu konuda ciddi endişelerinin olduğu, hatta bazı kurul üyelerinin Nokia anlaşmasına şiddetli şekilde karşı çıktığı öğrenilmiş durumda.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Microsoft CEO'su Nedalla, Nokia'yla yapılacak anlaşma zamanında anlaşmayı istemeyenlerden biri olduğunun altını çizdi. Microsoft'un 'Lumia' telefonları ile küçük bir artışa geçtiğini söyleyen Nadella ''buna rağmen beklediğimiz satış ve rakamların çok gerisindeyiz. Eğer bu düşüşü önlemek istiyorsak, hazır Windows 10 ile yeni bir sayfa açmışken, mobil cihazlarda da önemli adımlar atmamız gerekmekte'' ifadelerini kullandı.

Sonuç olarak tüm bunlar demek oluyorki; Microsoft, Nokia ile anlaşmayı öyle güle oynaya yapmamış. Şirket içinde de önemli fikir ayrılıkları olmuş. Bu fikir ayrılıkları da boşuna değilmiş demekki, çünkü Microsoft şu ana kadarki süreçte hep zarar etmekte. 

Eee ne diyelim, sen yılların Nokia'sını telefon sektörünün dışına atarsan, aldığın ahlar işte böyle bütçende patlar sevgili Microsoft.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0