• Anasayfa
  • Yazılım
  • MIT Müjdeyi Verdi: "Web Sayfalarını Hızlandıracak Formül Bulduk!"

MIT Müjdeyi Verdi: "Web Sayfalarını Hızlandıracak Formül Bulduk!"

0
0
0
0
0
Internet erişim hızları ne kadar artarsa artsın, bazen web taraması sıkıcı yavaşlıkta olabiliyor. MIT'in yeni sistemi, web sayfalarının açılma hızını önemli ölçüde artıracak.
Web taramasında internet erişim hızları kadar, sayfaların açılma hızları da önemli. Bazen internet hızınızda hiç yavaşlama yokken, açılmayan ya da yavaş açılan web sayfalarından bunaldığınız olmuştur. İşte bu durumu en aza indirecek formül MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından bulundu.

 Yeni Sistem Ne Kadar Hız Sağlıyor?

Türkçesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü olan Boston merkezli okulda yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılan bir kod, web sayfalarının yüzde 34 oranında daha çabuk açılmasını sağlıyor. Polaris adlı yeni sistem, MIT’nin Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Labaratuarı tarafından geliştirilmiş. Basitçe anlatmak gerekirse; Polaris, web sitelerinde dolaşırken gidilmek istenen hedefe daha kısa yoldan gidilmesini sağlıyor. Yolun kısalması da sayfanın çabuk açılması anlamına geliyor.

 Polaris Nasıl Çalışıyor?

Polaris hakkında açıklama yapan araştırmacı Ravi Netravali, web sitelerinin kompleks yapılarının hedefe sayfaya ulaşmak için kendi içinde çok fazla yoldan geçmeyi zorunlu kıldığını, bunun da süreyi uzattığını belirtiyor. Kendi yaklaşımlarının ise, bu yolculukların sayısını azaltmak olduğunu ifade ediyor. MIT’in yeni sistemi Java Script ile yazıldığı için tamamen tarayıcıdan bağımsız. Yani, herhangi bir tarayıcıda aynı açılış hızı artışı gözlemlenebiliyor. 

 "Elinde Harita Olan Bir Gezgin!"

Polaris için verilen seyahat örneği ise konunun daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Bir şehre gitmek isteyen kişiye harita verilmez ise ulaşmak istediği şehre gidene kadar birçok başka şehire uğramak zorunda kalır. Eğer elinde bir harita olursa, kendine en kısa yolu çizerek gitmek istediği hedefe daha çabuk ulaşacaktır. İşte Polaris için “elinde harita olan gezgin” diyebiliriz. 

 Yeni Sistem Ne Zaman Yaygınlaşacak?

Önümüzdeki hafta USENIX Sempozyumu'nda gösterilecek olan Polaris’in uzun vadede web tarayıcılarına entegre olabileceği düşünüyor. Ne diyelim; sabırsızlıkla bekliyoruz!
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0