Nvidia 3D Vision'ı Kullanabilmek İçin Neler Gerekli?

2
1
0
0
0
Son zamanlarda hemen hemen her televizyonda gördüğümüz 3 boyut teknolojisini, bilgisayarda da kullanabilmek her oyuncunun hayalidir. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yazıyı okumanızda fayda var.
Son yıllarda hemen hemen her televizyonun özellik tablosunda gördüğümüz, bilgisayarlarda da kullanılabilen 3 boyut teknolojisine yakından bakacağız. Nvidia'nın 3D Vision' adını verdiği 3 boyut teknolojisi, bilgisayarlarımızda 3d oyun oynayabilmemizi sağlıyor.
 

 3D Nedir?

3 dimension, Türkçe karşılığı 3 boyut olan teknoloji, genişliğin(x), yüksekliğin(y) ve derinliğin(z) ayrı şekilde yansıtılmasıdır. Böylece görüntüye bakan kişinin, objeler arasındaki farkı daha rahat anlaşılması sağlanıp, gerçeklik hissiyatının algılanmasını kolaylaştırır. Özellikle tasarım ile ilgilenen kişiler tarafından kullanılan bir teknolojidir.
 

 Nasıl Çalışır?


Aslında insanların iki gözünün arasındaki 50 ile 75 mm olmasından dolayı bir nevi 3 boyutlu görüyoruz. Ancak insan gözü ve beyni, iki gözün gördüğü objeyi o kadar iyi odaklıyor ki biz her hangi bir sorun yaşamıyoruz.

3 boyutlu kameralarda buna benzer bir sistemle çalışmakta. Çekilen görüntü sağ ve sol olmak üzere farklı açılardan kaydedilir. Böylece, aradaki açı farkı, insanın derinlik, uzaklık kavramlarının uyarılmasını sağlar.

Tabii bu teknoloji aktif(active shutter) ve pasif(passive shutter) olmak üzere ikiye ayrılmakta.

 Aktif 3 Boyut: Aktif 3 boyut teknolojisinde, gözlük dahili bir bataryaya sahiptir. Oradan aldığı enerji ile gözlüğün sağ ve sol camındaki görüntüyü karartmak için kullanır. İzlenmekte olan görüntü, gözlüğe geldiğinde sağ cam karartılır, sol aynı kalır. Daha sonra sol kapanıp, sağ normal bırakılır. Aradaki zaman farkı, beynin iki görüntüyü oluştutuken 3 boyutluymuş gibi algılamasına neden olur. Tabii aktif gözlükler pahalı, ağır ve şarjlı olmasından dolayı çok rağbet görmemekte. Pasif 3 boyut teknolojisine kıyasla biraz daha performanslıdır.

Pasif 3 Boyut: Pasif gözlüklerin en iyi özelliği hafif, ucuz ve kolay temin edilebiliyor olmasıdır. Örneğin 4 kişi aktif gözlük ile film seyretmek istediğinde, her kişiye ayrı gözlük alınması gerektiği için oldukça maliyetli. Ancak pasif gözlük ucuz olduğu için daha rahat alınabiliyor. Pasif gözlüklere yansıyan görüntü, sağa ve sola yatay şekilde gelir. Sağ taraftaki cam ile sol taraftaki gözlük tek bir açıyı çözebildiği için, insan beynine iki farklı görüntü gider. Böylece bu da görüntüde derinlik algısı yaratır. Tek bir pasif gözlük ile tüm televizyonların 3 boyut özelliğinden yararlanılabilir. Ancak aktif gözlüklerde her markanın gözlüğü kendisnie özel kalmakta.

 Nvidia 3D Vision İçin Neler Gerekli?

Ozan Tankuş isimli takipçimizin sorduğu ''Ekran kartımın 3D desteği var gözükmekte. Ekran kartının sürücülerini kurarken, 3D Vision da kuruldu. 3 boyutu kullanabilmem için neler gerekli?'' soruya cevap vermek gerekirse;

Nvidia'nın 3 boyut çözümü '3D Vision'ı kullanabilmek için bu özelliği destekleyen Nvidia marka ekran kartına ve en az 120Hz bir monitöre sahip olmanız gerekiyor. Eğer bunlarda elinizde varsa, tek yapmanız gereken 'Nvidia 3D Vision Wireless Glasses Kit'i almanız. Böylece bilgisayarda hem oyun oynarken, hem de film izlerken 3 boyut teknolojisinin nimetlerinden faydalanabilirsiniz.


Tabii Nvidia 3D Vision'ı kullanırken ekran kartında performans düşüklüğü olacaktır. Çünkü üç eksendeki farklılıkların hesaplanması, ekran kartına ayrı bir yük bindirecektir.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0