• Anasayfa
  • Yazılım
  • Oh, Kurtuluyoruz: Oracle, Herkesin Başına Bela Olan Java Tarayıcı Eklentilerini Tarihe Gömüyor!

Oh, Kurtuluyoruz: Oracle, Herkesin Başına Bela Olan Java Tarayıcı Eklentilerini Tarihe Gömüyor!

0
0
0
0
0
Oracle, son yıllarda herkesin başına dert olan Java eklentilerini tarihe gömmek için geri sayıma başladı.
90’lı yıllarda tarayıcılara birçok özelliğin kullanılabilmesi için masum bir eklenti olarak gelen Java, son yıllarda kullanıcılara baş ağrısı olmaktan öteye geçememişti. Güvenlik açıkları, zararlı yazılımların bulaşması derken birçok kişisel ve kurumsal güvenlik uzmanının savaş açtığı Java, hala bu uygulamaya ihtiyacı olan kişilere alternatif olarak Internet Explorer ve Safari için bırakılmış, Edge ve Chrome ise desteğini çekmişti.

Eylül ayında Java uygulamaları için gerekli olan teknolojiyi kaldıran Google’la birlikte Mozilla da yıl sonuna kadar Firefox tarayıcısından bu eklentiyi kaldıracağını açıklamıştı. Asıl bomba açıklama ise Oracle’ın blog sayfasından geldi.Şirketlerin Java’ya karşı duyduğu rahatsızlıktan ve yazılıma karşı yapılan yaptırımlardan haberlerinin olduklarını belirten Oracle, bu yazılımı desteklemelerinin bir anlamı olmadığını belirterek Flash, Silverlight, Java ve diğer eklenti tabanlı teknolojileri ortadan kaldıracaklarını açıkladı.

Eğer Microsoft Edge ya da Chrome kullanıyorsanız, Java tarayıcı eklentilerinden zaten kurtuldunuz demektir. Diğer şirketlere ait tarayıcılarda ise kısa vadede de olsa Java eklentisi bir süre daha kullanılabiliyor olacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0