• Anasayfa
  • Yazılım
  • Apple'dan Radikal Karar: OS X'in İsmi Değişiyor! Peki Ama Neden?

Apple'dan Radikal Karar: OS X'in İsmi Değişiyor! Peki Ama Neden?

0
0
0
0
0
Apple'ın masaüstü işletim sistemi OS X'in isminin değişiceğine yönelik iddialar giderek güçleniyor. Ortaya çıkan yeni bir ipucu işletim sisteminin isimindeki değişikliği ele veriyor.
Apple’ın masaüstü işletim sistemi OS X’in adı değişiyor. Bu konuda bir süre önce ortaya atılan iddialara bir yenisi daha eklendi. Henüz resmi bir açıklama olmasa da teknoloji ve Apple çevrelerinde değişikliğe kesin gözüyle bakılıyor. Macrumors.com sitesinin son haberine göre OS X’ın yeni ismine iTunes geliştirici web sitesinde rastlandı.

 Apple Kullanıcıların Bildiği Bir İsim

Son ortaya çıkan ipuçlarında da öncekilerde olduğu gibi “macOS” adı yer alıyor. Aslında “macOS” Apple kullanıcılarının hiç yabancı olduğu bir isim değil.  OS X işletim sisteminin adı zaten yıllardır “Mac OS X” şeklinde kullanılıyordu. Apple 2012 yılında yayınladığı Mountain Lion sürümüyle birlikte ilginç bir şekilde “Mac” ifadesini çıkartmış ve sadece “OS X” olarak kullanmaya başlamıştı.

 OS X'in Adı Neden Değişiyor?

Ortaya çıkan ipuçlarına göre, 13 Haziran’da başlayacak WWDC’de yeni sürüm tekrar Mac’e dönüş yapacak ve “macOS” adıyla tanıtılacak. (Bu defa da X atılıyor!) Bunun nedenleri hakkında fikir yürücek olursak öncelikle işletim sistemlerini aynı mantık içinde gruplama isteği diyebiliriz. Mevcut durumda iOS, watchOS, tvOS şeklinde ilerleyen seri OS X’e geldiğinde bozuluyordu. Apple burada birlikteliği sağlamak için macOS’a dönüş yapmış olabilir. Bir diğer ve önemli nokta ise OS X’teki “X” harfinin aynı zamanda roma rakamıyla 10 anlamına gelmesi ve işletim sisteminin 10. sürümüne gönderme yapıyor olması. Belki de Apple bir süre sonra 11. sürüme geçmeyi düşünüyor ve o nedenle şimdiden “X”i ortadan kaldırmak istedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0