Otomatik Nişan Alan Silahın Hedef Sistemini Hacklediler

0
0
0
0
0
Otomatik Nişan Alan Silahın Hedef Sistemini Hacklediler
TrackingPoint firmasının bilgisayar ile genişletilmiş görüş sistemine sahip ve askerlerin hedefe bakmadan nişan alarak hedefi vurmalarına imkan veren ShotView sistemini kırmayı başaran hackerlar sistemi kapatmakla kalmıyor.
Güvenlik araştırmacıları Runa Sandvik ve Michael Auger tarafından gösterilen sunumda kablosuz ağa bağlı olan görüş sistemine girilerek silahın hedef sistemi değiştirilebiliyor ve istenen farklı bir noktaya ateş etmesi sağlanabiliyor.

Evli hackerlar olan Sandvik - Augmer çiftinin yaptığı açıklamada Wi-Fi üzerinden silahın sistemine girebilmelerini sağlayan bir metod geliştiren ikili birkaç yazılım ihlalinden sonra silahın kontrolünü ele geçirmeyi başarmış. Bu da silahın nişan alma ve ateşleme sistemi üzerinde hakimiyet kurmalarını sağlamış.

Belirtilene göre silahın dürbününe ait hesaplamalarla oynayabildikleri, nişan alma sistemini tamamen devre dışı bırakabildikleri ya da silahın ateş etmesini engelleyebildikleri söylenirken ekonomik sorunlarla boğuşan firmanın silaha yönelik sipariş alamadığını da duyduk ki; bu da bu güvenlik açığı olan silahtan çok da korkmamız gerektiği anlamına gelebilir. (filmlerde de hep böyle olur, ödeneği kesilen proje kötü ellere düşer ve bir yandan paraya para demezken, bir yandan insanlıktan çıkar)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0