Rusya, Pentagon’un Bilgisayarlarını Hackledi

1
0
0
0
0
Rusya, Pentagon’un Bilgisayarlarını Hackledi
Amerikan yetkilileri NBC’ye yaptıkları açıklamada Rusya’nın sofistike (böyle diyorlar da daha mı havalı oluyor, karmaşık de çözülmesi, anlaşılması zor de) bir saldırı ile Pentagon’a ait mail sistemini hacklemiş.
Gizli olmayan bir elektronik posta servisinin (Pentagon Yahoo Mail falan mı kullanıyor yoksa?) hacklenmesinden sonra kapatılan sistem 4000 askeri personel ve sivilin verilerini etkilemiş.

25 Temmuz’da gerçekleştiği söylenen bu saldırıda Rusya, 1 dakikada çok yüksek miktarda veri göndererek hizmetin çökmesine sebep olan ve veriyi internet üzerindeki binlerce kullanıcıya dağıtan otomatik bir sistem kullanılarak gerçekleştirmiş. Ayrıca saldırganlar şifrelenmiş hesaplar aracılığı ile sosyal medya üzerinden de siber saldırı gerçekleştirmiş.

Pentagon’un yaptığı açıklamaya göre saldırıyı Rus hükümetinin destekleyip desteklemediği bilinmiyor, açıklamada saldırının bağımsız siber saldırganlar tarafından da yapılmış olabileceği söylenirken saldırının boyutu düşünüldüğünde sadece “bu hükümetin işi” dememek için bu gibi cevaplar verdiği de düşünülüyor. (hangi bağımsız hackerdan söz ediyorsun Pentagon bu)

Saldırı tespit edildiği anda mail sisteminin bağlantısını kesen Pentagon, araştırma sürecinde de bu hizmetin kullanılmayacağını belirtti. Sistemin bu hafta sonunda yeniden açılması bekleniyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0