• Anasayfa
  • Yazılım
  • Yerli Hawking Samed Bille'den Yüz Mimiklerinizi Yazıya Çeviren Program

Yerli Hawking Samed Bille'den Yüz Mimiklerinizi Yazıya Çeviren Program

0
0
0
0
0
Yerli Hawking Samed Bille'den Yüz Mimiklerinizi Yazıya Çeviren Program
Samed Bille ismindeki Türk geliştirici, Stephen Hawking’in ACAT programından esinlenerek hareketi yazıya dönüştürebilen bir uygulama geliştirdi.
Stephen Hawking’in iletişim kurabilmesi için kullandığı ACAT programını bilirsiniz. Hatta geçtiğimiz ay, Hawking’in kullandığı bu sisteme ait yazılımın artık herkes tarafından kullanılabileceğinden bahsetmiştik. İşte bu programdan esinlenen Türk girişimci Samed Bille, şu ana kadar ülkemizde örneği olmayan ACAT Turkish Version adında bir program geliştirdi. Hawking’in kullandığı ACAT’ten esinlenerek geliştirilen bu program, yüz mimiklerinin kullanılmasıyla metinlerin yazılı olarak bilgisayara aktarılmasını sağlıyor. 

Şimdilik beta aşamasında olup geliştirilmeye devam edilen programın kullanımı ise oldukça basit. Programı başlattığınızda web kamera üzerinden ve kendi görüntüsünü bilgisayar ekranında görüyor. Kamera üzerinden görüntümüzün hemen yan kısmına kırmızı bir dikdörtgen çiziyoruz. Mesela dikdörtgeni kaşınızın üstüne getirdiğinizde, kaşlarınızı kaldırdığınız zaman fare ile tıklama işlemini bu şekilde yapmış olacaksınız.

Programda klavye ve metinlerin görüleceği iki sistem bulunuyor. Klavye üzerinde bulunan kırmızı imleçle A harfinden başlayıp tüm harfleri geziyor. Yazmak istediğiniz kelimeye geldiğinize ise bir mimik işareti yaparak harfin yazılmasını sağlıyorsunuz. 

Aşağıda Samed Bille’nin programın nasıl çalıştığını gösteren videosunu izleyeceksiniz.
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0