• Anasayfa
  • Yazılım
  • Samsung Laptoplarda Windows Güncelleştirmesini Engelleyen Uygulama Ortaya Çıktı

Samsung Laptoplarda Windows Güncelleştirmesini Engelleyen Uygulama Ortaya Çıktı

0
0
0
0
0
Samsung'un bilgisayarlarında bulunan "Disable_Windowsupdate.exe" adlı uygulama sessizce kendi kendine kurulup çalışarak Windows Güncellemelerinin bilgisayara ulaşmasını engelliyor.
Samsung marka  dizüstü bilgisayarlarda tüm yazılımlarınızın güncel olması için yazılım güncelleştirme aracı bulunur ve bu araç hemen hemen her Samsung laptop kullanıcıları tarafından bilgisayarlarını ve yazılımlarını güncel tutması amacıyla kullanılır. Fakat, sessizce Samsung bilgisayarlarda çalışan Disable_Windowsupdate.exe adlı bir uygulama adından anlaşılacağı üzere Microsoft tarafından dağıtılan resmi Windows güncelleştirmelerini de engellediği ortaya çıktı.

Hemen bu noktada bir önemli detaya yer verelim; bu uygulama bir virüs vb bir yazılım değil. Tamamen Samsung tarafından üretilmiş ve Samsung tarafından sertifikası bulunan bir uygulama. İşte tam bu noktada işler karışıyor. Yani Samsung firması bilinçli bi şekilde Windows güncellemelerinin bilgisayarınıza yüklenmesine engel oluyor olabilir.
 

Samsung'un yukarıda görebileceğiniz gibi sertifikaya sahip olan Disable_Windowsupdate.exe uygulamasını niye ve neye dayanarak yüklediği bilinmez, fakat bu durum kişinin isteğine bırakılmadan sessizce yapılmış olması kabul edilemez bir ihlal olarak gösteriliyor. (Şahsen de aynı kanıda olduğumu belirtmek isterim)

Sonuç olarak hem Samsung sizin izniniz dışında bir uygulama yüklemiş oluyor, hem de sizden habersiz Windows'tan gelecek güncellemeleri engellemiş de sayılıyor. Bu da gerçekten kötü bir durum olarak görünmekte. Fakat bunun sebebinin Samsung'un gendi güncelleştirme aracı üzerinden Windows güncellemelerini yayma isteği de olabilir mi bilmiyorum. Bu sadece benim tahminim.

Eğer siz de bu konuyu öğrenmeniz ardından Samsung bir bilgisayara sahip iseniz, bu uygulamayı kaldırabilirsiniz. Samsung tarafından gelecek açıklama ise merakla beklenildiğini söylemiş olalım.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0