Shazam Nedir? Ne İşe Yarar?

9
4
4
3
2
Shazam Nedir? Ne İşe Yarar?
Artık "bu şarkının adı neydi?" diye merak etmenize gerek kalmadı. Artık bu sorunun cevabını bizim için Shazam veriyor.
Alışveriş merkezindeyiz, bir şarkı duyduk ve çok hoşumuza gitti. Hemen arkadaşlarımıza; ‘ya hani bir şarkı vardı “nırım nırım?” diye başlayan hani bi kız söylüyodu?’ diyemeyeceğimiz için, artık bize şarkıyı duyar duymaz tanıyan Shazam gerekli!

 Nasıl Kullanılır?

Yıllarca süren “ya bu şarkının adı neydi?” geyiğini bitiren uygulama shazam, çok basit çalışıyor. Uygulamaya girer girmez "touch the Shazam" yazısı ile karşı karşıya kalıyoruz. Ana ekrana tıkladıktan sonra shazam internetin hızına göre 2 sn ile 6 sn arasında bir süre zarfında bize dinlettiğimiz şarkıyı buluyor. Shazam aynı zamanda da sanatçı dostu olarak biliniyor. Çünkü bir şarkıyı dinlettiğiniz zaman şarkının kimin olduğunu söylemesinin yanı sıra size youtube linkini, satın alma linkini de veriyor. Rakamlarla konuşacak olursak sadece shazam 2012 yılında 300 milyon dolarlık dijital müzik satışı yaptırmıştır. Bu da oldukça yüksek bir rakam. Şu anda dünyanın en zengin insanı olarak kabul edilen Meksikalı iş adamı Carlos Slim, shazama 40 milyon pound yatırım yapmış ve kendi gsm grubunun sattığı tüm telefonlarda yüklü olmasını istemiştir. Carlos Slim’e göre sadece shazam bile akıllı telefon almak için geçerli bir sebeptir.

 Facebook ile Senkronize Çalışabiliyor!

Shazam facebook ile senkronize de çalışabiliyor. Eğer uygulamayı "facebook ile bağlan" şeklinde başlatırsak arkadaşlarımızın dinlediği şarkılara da ulaşabiliyoruz. Tabi onlar da bizim dinlediklerimize. 'Shazamed' kelimkesini de İngilizceye sokmuştur.

Biz uygulamayı çok beğendik bize kalırsa da bulamayacağı şarkı sayısı çok az. Bizim bile hatırlamadığımız 90’ların ünlü şakıcısı Taner’i bile hatırladı. Varın gerisini siz düşünün.
  Shazam Uygulamasını İndir 
9
4
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
9
4
4
3
2