15 Yaşındaki Kızdan Siber Tacizi Önleyen Uygulama!

0
0
0
0
0
Sanal ortamda birilerini taciz eden, tehdit eden, kötü sözler söyleyen bir sürü art niyetli kişi bulunuyor.  15 yaşındaki yazılımcı bir kız öğrenci bu tür olayların önüne geçebilmek için yeni bir uygulama geliştirdi.
Sanal ortamın en kötü yanlarından birisi de zorbalığa oldukça açık olması. Ekranın arkasına gizlenen kötü niyetli kişiler, mesajlarıyla karşılarındakilere tehditler, küfürler ve hakaretler savurabiliyor. Bu tür olayların etkileri sanıldığı kadar da hafif olmuyor maalesef. İşler bazen çözülmez bir hal alıyor ve intihar vakalarına kadar gidebiliyor.

 Siber Zorbalığın Olumsuz Sonuçlar

Siber zorbalığın vardığı boyutlar karşısında dehşete düşenlerden biri de 15 Yaşındaki Amerikalı Trisha Prabhu olmuş. Zaman zaman kendisinin de karşılaştığı olayların şok edici bir sonuçlarını içeren bir makaleyi 2013 yılında okuyan genç öğrenci, kendi yaşadığı bölgede siber zorbalığa maruz kaldığı için yaşamına son verenlerin sayısının 11’e ulaştığını görmüş. Bunu üzerine daha etkili bir yol bulunması gerektiğine karar vermiş. “Neden daha etkili yollar yok ve neden siber zorbalık giderek sosyal olarak kabul görür hale geliyor?" şeklinde düşüncelerini ifade eden Prabhu vakit kaybetmeden işe koyulmuş.

 Çalışma Prensibi: Olmadan Önce Engelle!

Ortaya çıkardığı ReThink uygulaması ise sanal zorbalığın gerçekleşmeden önce engellenmesine dayanıyor. Uygulamayı geliştirmeden önce yaptığı araştırmalar sırasında okuduğu bir makalede  “Ergen beyni frensiz bir arabaya benzer” şeklinde bir cümleye rastladığını söyleyen Prabhu, özellikle bu yaş grubunun düşünmediğini, duraksamadığını ve aklına geleni hemen yaptığını belirtiyor. ReThink uygulaması ise bunu sağlayarak siber zorbalığı azaltmayı amaçlıyor.

 ReThink Nasıl Çalışıyor?

Örneğin, bir kişi akıllı telefonunu eline alıp küfür, hakaret ve tehdit dolu bir mesaj yazıyor. Bu sırada uygulamanın algoritması sakıncalı içeriği tespit ederek bir uyarı penceresi açıyor. “Saldırgan olabilecek şeyler yazmadan önce durup değerlendirip yeniden düşünebilir misiniz?” şeklinde bir ifade ile kullanıcının sorgulama yapmasını sağlıyor.

 Uygulama İşe Yarıyor Mu?

Yapılan ilk araştırma çalışmalarında ReThink uygulamasının işe yaradığı da ispatlanmış durumda. Prototip uygulama 1500 ergen üzerinde denenmiş ve yüzde 93 oranında başarı sağlamış. Uyarı mesajı ile karşılaşan kişilerin büyük bir çoğunluğu çirkin ve kötü sözler içeren mesajlarını göndermekten vazgeçmiş. Umarım sanal dünyayı güzelleştirecek olan bu uygulama giderek yaygınlaşır ve belki de Messenger, WhatsApp gibi uygulamalarda yerleşik hale gelir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0