• Anasayfa
  • Yazılım
  • Siri’ye Telefonu Şarj Etmesini Söylediğinizde Polisi Arıyor

Siri’ye Telefonu Şarj Etmesini Söylediğinizde Polisi Arıyor

2
0
0
0
0
Siri’ye Telefonu Şarj Etmesini Söylediğinizde Polisi Arıyor
Sanal asistanların ya da sesli komut sistemi ile çalışan uygulamaların son derece kullanışlı oldukları ortada; günlük işlerinizi planlamaları ya da sadece sesli komut vererek telefonunuz ile yapacağınız işlemleri yapabiliyorsunuz; ama bazen anlaşılmaz olabiliyorlar.
Siri’nin yeni ortaya çıkan özelliklerinden biri neden olduğu konusunda gizliliğini korurken geçtiğimiz günlerde 11 Eylül Saldırılarına yönelik aramalarda yaptığı hatayı getiriyor akıllara.

Siri’ye “charge my phone 100 percent” (telefonumu %100’e kadar şarj et) dediğinizde Siri size 5 saniye süre veriyor ve sonrasında polisi arıyor. (ofiste denedik gerçekten arıyor, çok ilginç; ama Türkçe’si yok)

Herhangi bir hayati tehlike anında (kaçırılma falan) dikkat çekmeden polisi aramak için geliştirilmiş bir gizli kod olduğu düşünülen bu işlemin aslında neden yapıldığı tam olarak bilinmiyor; ancak komuttan sonra “acil servis aranıyor” biçiminde Siri’den gelen cevap kaçırılan kişinin hayatını daha fazla tehlikeye atacağından bu ihtimal düşük gibi görünüyor.

Apple’dan bu konu ile ilgili gelen bir açıklama henüz bulunmuyor ve Siri’nin neden böyle bir harekette bulunduğu bilinmezliğini koruyor.

(Türkiye’de de 911’in cevap veren bir acil servis numarası olduğu düşünüldüğünde bu denemeyi yapmanızı tavsiye etmiyorum, kapınızda polis belirmesin sonra)
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0