Skype Translator ile Konuşma Esnasında Çeviri Yapılacak

1
0
0
0
0
Skype Translator ile Konuşma Esnasında Çeviri Yapılacak
​Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, geçtiğimiz Mayıs ayında katıldığı bir konferansta Skype’ın simültane (yani eş zamanlı) tercüme özelliği üzerinde çalıştıklarından bahsetmişti. Skype’tan gelen açıklamayla birlikte Skype Translator adındaki ilk servis duyuruldu.
Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, geçtiğimiz Mayıs ayında katıldığı bir konferansta Skype’ın simültane (yani eş zamanlı) tercüme özelliği üzerinde çalıştıklarından bahsetmişti. Skype’tan gelen açıklamayla birlikte Skype Translator adındaki ilk servis duyuruldu.

Skype Translator, Skype ile yapılan konuşma esnasında anlık olarak çeviri yapabilme yeteneğine sahip olacak. Biraz daha açık anlatmak gerekirse, farklı dillerdeki seslerin algılanarak, karşı taraftaki dinleyicinin kendi dilinde aktarma yapacak. 

40’tan fazla dili desteklemesi beklenen Skype Translator’ın öncelikle İngilizce ve İspanyolca dilleri arasında çevirisinin yapılmasına başlandı. Beta süreci olarak tanımlayabileceğimiz bu sürede, Skype Translator’un ne kadar başarılı olduğunu da anlama fırsatını yakalamış olacağız. Eğer bu uygulama tutarsa Skype, dünya genelinde dil anlamında bir devrim yapmış olacak.

Bu teknolojinin denenmesi için bir ilkokula giden Skype yetkilileri, öğrencilerden Skype Translator’ı denemesini istemiş. Skype’ın ilk olarak ilkokulu seçmiş olması oldukça önemli, çünkü bundan sonra Skype Translator eğitim açısından oldukça büyük bir değer taşıyacak.

Hatırlıyorum da Google Translate çıktığı zamanlarda da aynı şekilde haberler çıkmıştı; “dünyada bir dil devrimi olacak, artık herkes rahatlıkla karşısındaki yabancıyla konuşabilecek” deniyordu. Şimdi durumun ne olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Bu tarz bir patlama yaşamayacaksak eğer, bu defa ben de ümitliyim.
 

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0