Android M Geliştirici Sürümü Xperialara Geliyor

0
0
0
0
0
Google’ın mobil işletim sisteminin yeni sürümü Android M, bu yılki Google I/O etkinliğinin yıldızıydı. Lollipop sürümü henüz Türkiye’de bazı cihazlara gelmemişken ve piyasaya çıkışının üzerinden de çok zaman geçmemişken biraz erken geldiğini söyleyebileceğimiz Android M geliştirici sürümü ise Nexus dışında cihazlara da gelecek.
Kullanıcılar genellikle geliştirici sürümlerine sahip olup ilk kullananlardan olmak ve gelen geliştirmelerden de ilk haberdar olmak için bu versiyonları kullanmayı tercih ederken firmalar için açıkları tespit etmek için gerçek bir test ekibi kullanmak avantajlı oluyor.

Ayrıca bu platform için uygulama geliştirecek olan kişiler için de bu sürümler ile ilk önce çalışmaya başlamak da avantajlı elbette.

Geleneksel olarak Android’in geliştirici sürümü, Google’ın kendi cihazı olan ve Android’in en saf halini kullanan Nexus cihazlara gelir ve sonrasında tam sürüme geçildiğinde diğer markalar bu işletim sistemine sahip olurdu.

Sony ise Android M ile bir atak yaparak Nexus cihazlarla birlikte Android M’in geliştirici sürümünü alacak ve bazı Xperia modellerini kullananlar bu işletim sistemini ilk kez deneyenler arasına girecek.
Ancak Japon teknoloji devi bunu gerçekleştirmek içn biraz daha ilginç bir yol geliştirmiş. Firma kendi cihazları için geliştirilmiş özel ROM’lar yazarak sadece geliştirme amaçlı kullanacak olan kişiler için kullanıma sunmuş. ( Sony böyle diyorsa ciddidir beyler, bi bakın önce hemen atlamayın)

Ayrıca şu an için yayınlanan ROM’ların modem ve kamera kısmında eksikleri olduğunu da söyleyen Sony, bu yazılımın günlük kullanım için anlamsız olduğunu söyleyerek sadece debug ve test amacıyla yayınlandığını dile getirdi. Ayrıca ROM’un Xperia™ Z3, Xperia™ Z3 Compact, Xperia™ Z3 Tablet Compact, Xperia™ Z2, Xperia™ Z2 Tablet, Xperia™ Z1, Xperia™ Z1 Compact, Xperia™ Z Ultra, Xperia™ E3, Xperia™ M2, Xperia™ T2 Ultra, and Xperia™ T3 cihazlar için yüklenebilir olduğunu açıkladı.

(Resmen Android M’de kullanacakları yazılımı millete test ettiriyorlar, bir de ondan sonra alın kullanın ama kullanışlı değil bu diyorlar, yakıştıramadım)

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0