• Anasayfa
  • Yazılım
  • TÜBİTAK, Tokatlı Lise Öğrencilerinin Geliştirdiği Yazılımı Birinci Seçti!

TÜBİTAK, Tokatlı Lise Öğrencilerinin Geliştirdiği Yazılımı Birinci Seçti!

0
0
0
0
0
Tokat Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz’ün geliştirdiği sınırsız ve kayıpsız fotoğraf yazılımı, TÜBİTAK tarafından birinci seçildi.
Tokat Fen Lisesi’nde öğrenci olmalarının yanı sıra özel yeteneklere sahip öğrencilerin eğitim gördüğü BİLSEM’de de eğitim alan Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz, dünyada kayıpsız sıkıştırma yapan yazılımların az olduğunu düşünerek yeni bir yazılım geliştirmek istediler. Bu durumu Bilişim Teknolojileri öğretmeni Hakan Abbas’la paylaşan öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte BİLSEM’de bir çalışma başlatarak 'Nested Adaptive Prediction' (NAP) adını verdikleri bir iç içiçe geçmiş adaptiv tahmin algoritması yazılımı oluşturdular. Bu yazılım, kullanılan sıkıştırma programlarının aksine sınırsız ve kayıpsız fotoğrafların sıkıştırılmasını sağladı.

TÜBİTAK’ın 47. kez düzenlediği Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na katılan öğrencilerin geliştirdiği yazılım, bilgisayar alanında Türkiye birincisi seçildi. Proje, ülkemizi Avrupa ülkeleri arasında yapılacak yarışmada temsil edecek.Projeyi geliştiren öğrencilerden Serhat Danışan, bu zamana kadar yapılmış kayıpsız sıkıştırma programlarının yetersiz olduklarını düşünerek böyle bir çalışma başlattıklarını söyledi. Yaklaşık 7-8 aylık süreç içinde ortaya çıkarılan yazılımla ilgili konuşan Serhat, "Kodlama, yazılım dersleri olsun, araştırmalar, uygulamalar hepsi 7-8 ay sürdü. Biz kendimize özgün resimleri kayıpsız bir şekilde sıkıştırıp geri çözebilen bir yazılım geliştirdik. Biliyorsunuz bugünlerde veri depolama önemi tartışılmaz. Büyük şirketlerin bu konuda milyarlarca dolarlık yatırımları bulunuyor. Özellikle coğrafya, tıp gibi sektörlerde kayıplı sıkıştırmalar hep büyük sorun çıkartıyor. Bu yüzden kayıpsız sıkıştırmalar gerekiyor. Dünya üzerinde böyle bir kaç tane kayıpsız sıkıştırma yazılımı var ama biz bunların yetersiz olduğunu düşündük. 'Neden biz de böyle bir şey yapmıyoruz, daha iyisini yapmıyoruz' diyerek böyle bir yazılım çıkardık. Yaklaşık 7-8 aydır çalışıyorduk. Bu yazılım ile daha çok verilerden tasarruf ediyoruz. Şirketlerin masraflarını düşürebilir. Bizim programımızda resmi sıkıştırıp geri çözdüğümüzde renklerde veya çözünürlükte hiçbir sıkıntı, kayıp oluşmuyor. Yazılımı sınırsız bir şekilde kullanabiliyoruz ama resmin boyutu yükseldikçe makinenin daha güçlü olması gerekiyor. Yani belleği düşük bir makinede çok büyük bir boyutlu resmi sıkıştıramayız mesela" dedi.

Yazılımlarının piyasadaki diğer sıkıştırma yazılımlarından daha iyi olduğunu söyleyen Necim Erdem Öksüz ise "NAP'ın bunların arasında birinci olduğunu görüyoruz. Bu çok büyük bir başarı, biz bu kadar beklemiyorduk. Diğer rakiplerimizi geçtiğimiz için bu Türk yazılımının dünyada da kullanabileceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0