Tüm Dünyanın 3D Haritasını Çıkartan eeGeo, Google Sokak Görünümüne Taş Çıkartacak!

8
3
0
0
0
İngiliz eeGeo isimli firma tüm dünyanın 3D haritasını çıkartarak yer bulma ve sanal gerçeklik noktasında büyük bir adım atacak.
Google'ın Street View, yani sokak görünümü ve Yandex Haritalar'da da bulunan bu benzer özellik ile dünyanın neredeyse her yerine oturduğumuz yerden gidip gezmemiz mümkün hale geldi. Özellikle sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak yapacağınız gezintide "Abi şu şehre gittiysen kesinlikle şurayı görmelisin" gibi size hava atan çevrenize tarif edilen yere bu haritalar ile giderek yanında ne var ne yok söyleyip milleti kandırmanız da mümkün.

Fakat her ne kadar muhteşem bir özellik olan bu Sokak Görünümü'nde tek eksik gördüğünüz şeyin 360 derecelik binlerce fotoğrafın birleşimi olması. Yani bir derinlik maalesef yok.Tam bu noktada devreye giren eeGeo isimli İngiliz firma, tüm dünyanın 3 boyutlu haritasını çıkartıyor. Şimdiye kadar Cisco, Samsung ve V&A Museum of Design firmalarıyla çalışmış, Grand Theft Auto, Lemmings ve Lego Worlds gibi oyunların yapımında da yer almış olan ekip teknik olarak şirketlere yönelik bir çalışma yapıyor olsa da bunu geliştirmeye çalışacak.

3 hafta gibi oldukça kısa bir sürede binalar, yollar, dağlar.. artık aklınıza gelebilecek tüm yapılar dahil olmak üzere Japonya'yı inşaa etmiş olan EeGeo ekibinin bu çalışmalarına gelecek destekler ile Street View olayına 3 boyutluluk kazandırılarak harbiden dünya üzerinde herhangi bir noktaya gidip gezebilme şansınız olacak.Eğer bu tarz çalışmalar gerekli desteği görürse oyun haritalandırma noktasında da dünyadaki gerçeği ile bire bir ölçeklendirilmiş şehirler görebiliriz. Hatta belediyecilik tarzı stratejik simülasyon oyunlarında (Sim City vb) direkt olarak EeGeo ekibinin haritası üzerinden bir oyun keyfi bile yaşanabilir. (İstanbul'u sizin yeniden inşaa etmeniz gibi mesela)

Aynı zamanda Android ve iOS için yapılan çalışmaları bir harita uygulaması olarak yayınlayan ekip Recce adını verdiği uygulama üzerinden son halini deneyimlemenize olanak tanıyor. Bunun yanı sıra Oculus Rift, Web GL ve Unity platformları için de uyumluluk geliştiren firma özellikle oyun geliştiricileri için biraz önce bahsettiğim gibi harita yapmak yerine var olan bir şehir haritasını oyununa aktarıp düzenleme yapabilecek gibi görünüyor. Oculus Rift'in olması ise işin en güzel tarafı.
 
 Recce 3D Harita Uygulaması İndir [ÜCRETSİZ]
8
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
0
0
0