• Anasayfa
  • Yazılım
  • Windows 10'a Korsan Sürümden Geçiş Yapmak Sanıldığı Kadar İyi Değil

Windows 10'a Korsan Sürümden Geçiş Yapmak Sanıldığı Kadar İyi Değil

7
2
1
1
0
Microsoft'un Windows 10 lansmanında da söylediği gibi korsan sürümlere sahip kullanıcılar da ücretsiz olarak Windows 10'a geçiş yapabilecek. Geçmesine geçecekler de beraberinde birçok sıkıntıyı da beraberinde getirecekler.
Windows 10'un tanıtımının üzerinden aylar geçmesine rağmen tam sürümü çıkana kadar beraberinde birçok yeni bilgiler ve haberler gelmeye devam ediyor. Şimdiki konumuz ise lansmanda bahsedilen "Korsan kullanıcıların dahi Win10'a ücretsiz olarak yükseltme yapabilmesi" durumuna ait.

Bildiğiniz gibi birçok lisanslı Windows kullanıcılarının olduğu kadar Torrent vb yöntemler ile korsan yoldan Windows sürümlerini kullanan kişiler mevcut. Bilgisayarları için en önemli yazılım olan Windows'a lisans ödemesi yapmak yerine bu yolu tercih edenler de bildiğiniz gibi Win10'a ücretsiz olarak geçiş yapabilme olanaklarına sahip olacaklardı.Bu haber ilk ortaya çıktığında Microsoft'un satış politikası bir anda Win10'a geçme aşaması nedeniyle ilginç bulunmuştu. Fakat lisansı satın alarak kullanan kullanıcılar da "E biz bunu boşuna mı aldık?" şeklinde haklı bir tepki verdiler.

Şimdi ise Microsoft cephesinden gelen bilgilere göre Windows 10'a korsandan yükselme yapanlar sandıkları gibi lisanslı Windows 10'a sahip olmayacaklar. Bu sürüme geçiş yapanlarda ana ekranda sürekli bir Windows 10 yazısı ile karşı karşıya olacaksınız. Bu yazı da hiçbir şekilde kaldırılamayacak. Arka planı değiştirseniz dahi kalacak olan bu yazının yanı sıra size sağ altta çıkacak pencere ile lisanssız bir sürüm kullandığınızı lisans almanız gerektiğini gösteren bir uyarı çıkacak ve sık sık sizi rahatsız edecek olan bu uyarıyı kapatma lüksünüz de olmayacak.

Bunun yanı sıra Windows 10 güncellemeleri ve güvenlik ayrıntılarının bu sürümde kullanılmayacağı belirtilmiş. Yani korsandan yükseltilen veya korsan kullanılan lisanssız Windows 10'da herhangi bir güvenlik önlemi olmayacak ve hiçbir Windows 10 güncellemesi bu korsan yazılımlara verilmeyecek.

Bu caydırıcı politika ile lisans almalarına yol açmak isteyen Microsoft'un hali hazırdaki korsan Windows kullanıcılara Windows 10 lisansı almaları konusunda başlarda bazı indirimler yapabileceği de gündemde. Yani size bu caydırma sonrası kısıtlı bir süre için Windows 10 lisansı makul bir fiyata satılacak olabilir.

Kaynak: Windows Blog
7
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
1
0