Xiaomi Ve Microsoft İşbirliği İle Windows 10 Android ROM'u

0
0
0
0
0
İlk başta söylentiler ile başlayan, fakat WinHEC'te resmi olarak duyurulan Xiaomi Mi4 için hazırlanacak Windows 10 ROM'una ait bilgiler ve video gün yüzüne çıktı!

Daha önce söylentiler olarak ortaya çıkan, fakat detayları bilinmeyen Android işletim sistemine sahip telefonlarda Windows Phone keyfinin gerçek olmasına çok az kaldı!

Resmi açıklamanın WinHEC konsefansında ortaya çıkan Xiaomi ve Microsoft işbirliğiyle hazılanan Windows 10 Android ROM'u için pilot cihaz olarak Xiaomi Mi4 seçilmiş ve bu detayları sizlere bu haberimizde aktarmıştık.Şimdi ise Miui forumlarında detaylandırılan bu durum kesinleşmiş oldu. Fakat bazı değişiklikler ile.

Miui forumlarında ROM olacağı şeklinde detaylar verilen bilgilerin, Xiaomi Çin tarafından paylaşılan videoda işin aslının direkt olarak Windows 10 Teknik Önizleme Sürümü'nün işletim sistemi olarak eklendiği görülüyor. (Örn. Windows Store)Bu sebeple Microsoft'un sadece Lumia ailesi ve bazı antlaşmalar yaptığı firmalara ait WP telefonların dışında isteyen Android kullanıcısının Windows Phone platformuna geçişini sağlayabilecek.

Şu anda net detaylar belli olmasa da pilot cihaz olarak seçilen Xiaomi Mi4'e ait görsellerin yanı sıra bir de videosunun yayınlanması, ROM yerine OS olarak geleceği düşüncesini kuvvetlendiriyor.Fakat hala Android tabanlı bir Windows ROM olma ihtimalinin de olduğunu düşündüğümüzde Windows Store'un bulunması bu düşünceyi bozmakta. (Android ROM olsa Windows Store'a erişim yapılabilmesi ilginç olurdu)

Yani buradan bir akıl yürütme yaparsak ilerleyen zamanlarda Xiaomi-Microsoft işbirliğinde Xiaomi telefonlarını satın alan kullanıcılara Windows Phone ya da Android arasında seçim şansı, sonradan da diğer işletim sistemine geçebilme kolaylıkları tanınacak gibi duruyor.

Daha sonra özellikle XDA'daki zehir gibi geliştiriciler de bu durumu kısa süre içerisinde direkt olarak diğer Android cihazlarına uygulanabilir hale getirebileceğini düşünmekteyim.

Hala daha ihtimallerin bulunduğu bu durumda resmi olarak çıkmasını ve neler olacağını beklemek en doğrusu olacaktır.
 


Sizler de bu Microsoft'un hamlesi hakkındaki düşüncelerinizi ve ROM olarak mı yoksa flashlanabilir ve seçilebilir bir işletim sistemi olarak mı lanse edileceği fikrinizi yorum atarak bizler ile paylaşabilirsiniz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0