• Anasayfa
  • Yazılım
  • Windows 10 Yükleyen Android Kullanıcılarının Bilmesi Gerekenler

Windows 10 Yükleyen Android Kullanıcılarının Bilmesi Gerekenler

1
1
1
0
0
Mobil cihaz konusunda Android almış başını gitmiş bir havadayken masaüstü ya da dizüstü platformların en çok tercih edilen ismi de Windows olmaya devam ediyor. Peki bu en yaygın iki işletim sistemi bir arada nasıl iş çıkartıyor.
Şu an akıllı telefon pazarının en çok cihaz sahibi Android işletim sistemi. Windows ise aynı ünvanı bilgisayar kulvarında taşıyor. Yani çok büyük ihtimalle Windows 10 güncellemesine geçenlerin büyük çoğunluğu Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyor.

Peki Windows’un çok sevilen ve kendisinden sık sık övgü ile söz ettiğimiz işletim sistemi, günlük kullanımınızı etkileyecek mi, Android cihazınız ile ilgili yaşayacağınız aksaklıklar var mı?
 

 Chrome Uygulamaları Sorunsuz


Telefonunuzu kaldırmanıza gerek kalmadan alabildiğiniz Chrome bildirimlerini düşünüyorsanız ya da Hangouts ve Gmail gibi hizmetlerin yeni Windows’ta sorun yaratabileceğine dair kaygılarınız varsa unutun bu karanlık düşünceleri. Chrome insider programının başından beri Windows 10’a destek veriyor ve geçtiğiniz anda deneyiminizden hiçbir şey kaybetmeden tüm Google hizmetlerini rahatlıkla kullanmaya devam edebileceksiniz. (Chrome Remote Desktop dahil)

Uzak durmanızı tavsiye edebileceğim tek şey Google Now ve Cortana’yı aynı anda aktif etmemeniz; çünkü ikisinin bildirimleri bir araya geldiğinde farklı sesler, senkronize olmayan bildirimler ile bir anda içinden çıkmakta zorlanacağınız bir katastrofinin içinde kalıyorsunuz. (Özellikle resmi Android çıkışından sonra Cortana’yı deneyin, pişman olmazsınız)
 

 Daha iyi senkronizasyon


Google’ın her bir parçası kablosuz şekilde sağımızda solumuzda uçuşurken bilgisayar ve mobil herhangi bir şeyi bağlamanın en temiz ve sıkıntısız yolu eski moda USB kablosu. Mikro USB’yi telefon ve bilgisayarınıza takın ve bilgisayarınız neyi bağlamaya çalıştığınızı kendisi algılasın. Ancak Windows 10 bu kolaylığı bir adım öteye götürüp şaşırtıyor.

Cihaz tanımlama ve sürücü yükleme işlemi etkileyici şekilde geliştirilmiş ve eğer kendinizi Google’ın hizmetlerine adamamışsanız (hala) Microsoft kendi uygulamalarını da kullanmanız için ufak ve nazik hatırlatmalar yapabiliyor. Eğer Google’a bağımlı halde iseniz de Windows 10 artık cihazınızı şimdiye dek hiçbir Windows’un yapmadığı şekilde kolay algılıyor ve siz ne olduğunu anlamadan “cihazınız bu mu? ben bağlanıyorum, bilginiz olsun” deyiveriyor.

 XBOX One Smartglass ile konsolunuz Android’inizde


Microsoft akıllı gözlük entegrasyonu ile Android cihazınızı bir Xbox kumandasına dönüştürmenize imkan veriyor ve akıllı gözlüğün ekranı ile birlikte size her ortamda, hiçbir yere bağlı olmadan Xbox deneyimi yaşatıyor.

Xbox One için özel geliştirilmiş bir akıllı gözlük gelmeyecek; ancak Windows 10, Xbox uygulamasını geliştirmeyi sürdürecek ve bilgisayarınızdan ya da konsolunuzdan canlı yayın yapmanıza da izin verecek ve bu özellik Android cihazlarda kullanamayacağınız bir özellik olacak. Yani yakın zaman sonra en azından Xbox kanadında Windows ile Android işletim sistemleri arasında uyuşmazlık yaşayabilirsiniz.
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0