• Anasayfa
  • Yazılım
  • Windows 10’da Karşınıza Çıkan Bazı Sorunlar ve Çözümleri

Windows 10’da Karşınıza Çıkan Bazı Sorunlar ve Çözümleri

2
0
0
0
0
Windows 10’da Karşınıza Çıkan Bazı Sorunlar ve Çözümleri
Yayımlandığı günden bu zamana kadar artı taraflarından çok hatalarından bahsedildiği Windows 10’la ilgili bazı hatalar ve çözümlerini anlattık.
Windows 10’u bazılarımız teknik ön izleme sürümüyle uzun zamandır kullanmış olsa da büyük bir çoğunluk, 29 Temmuz’dan itibaren Microsoft’tan gelen bildirim sonucu bilgisayarına indirdi. Yeni olan her yazılımın muhakkak bazı eksik yönleri ve bunların da bir çözüm yolu muhakkak vardır. ‘Daha iyi olacak diye edindik, eski sürümlerde bile böyle sorunlar yoktu’ dediğiniz o sorunlardan bazılarını ve çözüm yollarını açıklayalım.

Pil ömrü

Microsoft, hizmete sunduğu işletim sistemlerinin ardından genelde kullanıcılarının dizüstü bilgisayar ve tabletlerinde pil ömrünün eskisine göre daha çabuk tükendiğine dair eleştirilerine maruz kalır. Muhtemelen Windows 10’da da aynı sorunu yaşayan birçok kişi vardır. Tavsiyemiz, Windows 10’a özel olan sürücülerin eksiksiz olduğunu ve güncellemelerinin yapıldığını kontrol edin. Akıllı telefonlarda olduğu gibi bilgisayarlarda da arka planda inen güncellemeler, cihazınızın pilini çok daha çabuk tüketebilir.

Varsayılan uygulamalar

Bir önceki işletim sisteminde kullandığınız dosya ilişkilendirmeleri, Windows 10’a geçtikten sonra isteğiniz dışında farklı uygulamalarla değişebilir. Bu sorunu çözmek için Başlat menüsündeki Ayarlar kısmına gelerek Sistem bölümüne tıklayın. Sonra sol taraftaki Varsayılan uygulamalar üzerine tıklayıp hangi dosyanın hangi programla açılmasını istediğiniz gibi belirleyin.

Sıkıntılı çalışan bazı yazılımlar

Windows 10’un bazı uygulamaları (özellikle de eski uygulamaları) hala sıkıntılı çalışıyor. Böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız ilgili programa gelen güncellemeleri internet üzerinden kontrol edin. Özellikler > Uyumluluk yolunu izleyerek buradan farklı bir Windows sürümü seçebilirsiniz.

Touchpad sorunları

Windows 10’a geçiş yapıldığında birçok kullanıcı touchpad’inin çalışmadığını fark etmiştir. Bu sorununun nedenini ve çözümünü anlatmıştık, ilgili haberimize şuradan ulaşabilirsiniz.

Güncellemeden sonra yeniden başlatma sıkıntısı

Eğer güncelleme sonrası PC’lerinizde sürekli ‘yeniden başlama’ sorunu yaşıyorsanız ‘kayıt defteri’nde yapacağınız değişikliklerle bu sorunu çözebilirsiniz. Biraz zor olan bu bölümü daha tecrübeli Windows kullanıcıları düzenleyebilir fakat tecrübesiz olan kişilerin Microsoft tarafından gelecek güncellemeleri beklemesi gerekecek.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0