• Anasayfa
  • Yazılım
  • Windows 10'da Internet Explorer Dışında Yeni Bir Tarayıcı Mı Geliyor?

Windows 10'da Internet Explorer Dışında Yeni Bir Tarayıcı Mı Geliyor?

1
0
0
0
0
Windows'un Internet Explorer'ına yıllardır yapılan yoğun eleştiriler sonucunda yeni bir tarayıcı geliştirmesi yapıyormuş.
Windows'un belki de en sevilmeyen tarafı olan tarayıcısı Internet Explorer her ne kadar yeni özellikler ve gelişmeler gösterse de tahtını yıllar önce Chrome, Firefox ve diğer tarayıcılara bırakmış durumda.

IE,sürekli eleştiri oklarının hedef alındığı, hatta çoğu format atılan bilgisayarda format sonrası ilk işlem olarak IE açılarak Chrome veya Firefox tarayıcısı indirilip hemen ardından kaldırılan bir tarayıcı konumunda.

Geçtiğimiz Eylül ayında teknik ön izleme sürümü yayınlanan Windows 10'un çıkışına yaklaştıkça, bu TP sürümlerine sürekli güncellemeler ve yeni özellikler ekleniyor. Ancak iddialara göre Microsoft bu IE sorunlarından bıkmış ve ders çıkarmış olacak ki Windows 10'un tam sürümü ile beraber Spartan kod adıyla yeni bir tarayıcı geliştime aşamasına girdiği söyleniyor.

Spartan, IE'den ayrı ve Chrome-Firefox ikilisine benzeyen biçimdeki bir tarayıcı olarak karşımıza çıkacak.Chakra JavaScript ve Trident adındaki iki rendering motorlarını kullanacak olan Spartan ile firma Chrome ve Firefox ikilisinin tahtlarına göz dikmiş gibi düşünebiliriz.

21 Ocak'ta olacağı tahmin edilen Windows lansmanı ile de tanıtılması beklenen Spartan'ın ilk olarak IE ile beraber olarak Windows 10'da yer alacağı söyleniyor. Daha sonra Microsoft tarafından tekelleştirilmesi durumu da söz konusu olabilir. Yani belki W10 ya da sonraki sürümü ile beraber Internet Explorer'ı tarihin tozlu sayfaları arasında geride bırakarak bu defteri kapatabilir.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0