Windows 10’daki Bu Virüse Dikkat Edin!

0
0
0
0
0
Windows 10’u bedava yükleyebileceğinizi belirten ve sanki Microsoft’tan geliyormuş gibi bir izlenim yaratan e-posta’nın tuzağına düşmeyin.
Windows 10’a bazılarınız şimdiden ulaştı, bazılarınız ise hala Microsoft’tan gelecek bildirimi bekliyor. Heyecanla beklediğimiz Windows 10’da karşımıza ne çıkarsa ‘next’ tuşuna bastığımız için bazı dolandırıcılar, bu durumu kendilerine kar sağlamak amacıyla kullanabiliyorlar. Yeni dolandırıcılık sistemi, kullanıcıları Windows 10’a yükseltme vaadiyle kandırmaya çalışıyor.

Cisco Systems’in blog sayfasında, kötü niyetli kişilerin Windows 10’a paldır küldür geçen insanların heyecanından faydalanarak onları nasıl tuzağa düşürdüğünü anlatan bir yazı paylaştı. Paylaşılan yazıda, dolandırıcıların gönderdiği e-posta’nın Microsoft’tan gelmiş gibi göründüğü belirtiliyor. Gönderilen mesajda mavi rengin kullanılması da algının bu yönde olmasını sağlamlaştırıyor.

Tabii buraya kadar bir şey yokmuş gibi görünüyor ama işin aslı bundan sonra ortaya çıkıyor. Gönderilen e-posta’da Windows 10 yükleyicisi olduğu iddia edilen bir .zip dosyası çalıştırıldığında bilgisayardaki tüm dosyalar şifreleniyor ve 96 saat içerisinde bir ödeme yapılmadığı taktirde şifrelerin sonsuza kadar kalacağı söyleniyor. Bunun ‘CTB-Locker’ denilen bir ransomware türünün yaptığı belirtiliyor.Cisco, bu tarz sıkıntıların olabilme ihtimaline karşılık dosyaların her zaman bir yedeğinin tutulmasını öneriyor. Ama yine de gelen tüm e-posta’ların dikkatlice kontrol edilerek şirketlere ait olup olmadığının teyit edilmesinde büyük fayda var.

Son olarak tavsiyemiz, Windows 10 güncellemesi için çok aceleci olmayın ve Microsoft’tan gelecek olan yükseltme bildirimini takip edin.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0