Windows 10'un Satış Fiyatı da Belli Oldu!

2
1
0
0
0
Microsoft'un bomba gibi geleceği düşünülen Windows 10 sürümünün çıkış tarihi yayınlandı ve ücretsiz yükseltmeler için rezarvasyon işlemleri de başladı. Peki ya cebimizden para ödeyerek Windows 10 satın almak istesek ne kadar ödeyeceğiz? İşte cevabı;
PC kullanıcılarının merakla bekledikleri yeni işletim sistemi olan Windows 10, Microsoft'un Tayvan'daki Computex Fuarı'nda yaptıkları panelde 29 Temmuz 2015'de yayınlanacağı açıklandı.

Aynı zamanda Windows 7 SP1 ve Windows 8.1 sürümlerini kullanan kullanıcılar için yayınanan Windows 10 rezarvasyon sistemi ile kullanıcıların 29 Temmuz sonrası bilgisayarlarına gelecek olan güncelleme için rezerve işlemlerini yapabilmeye başladılar.Fakat bu rezarvasyon sistemi almayan kullanıcılar ne yapacak? Ya da lisanslı sürüm kullanmayan kullanıcılar için ne gibi bir çözüm bulunuyor?

Rezarvasyonu almayan kullanıcılar için 3 sebep bulunuyor;

1) Bilgisayarınız Windows 10 minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyor olabilir. Bunu bu adres üzerinden cihazınız ile karşılaştırarak kontrol edebilirsiniz.
2) Yükseltmeye uyumlu Windows sürümünüz lisanslı olmayabilir. Ya da korsan yollardan bu lisansı almış olabilirsiniz. Lisansınız bilgisayar kasanızın yan tarafında ya da dizüstü bilgisayarınızın altında yazan lisans olmak zorunda. Ya da kendiniz para ile lisans almış iseniz bu lisans üzerinden kullanıyor olmanız gerekiyor.
3) Windows 7 kullanıcıları SP1 güncellemesini, Windows 8 kullanıcıları ise 8.1 güncellemesini yapmamış olabilirler. Bu güncellemeleri yapmanız gerekiyor.

Eğer yukarıdaki durumlardan hiçbirine sahip değil iseniz birkaç gün içinde rezervasyon isteği size de ulaşacaktır. Ulaşmaması durumunda Microsoft Türkiye'den yardım isteyebilirsiniz.


 

 Windows 10'u Para İle Satın Almak İstesem Ne Kadar Ödemem Gerekiyor?


Şimdi ise asıl konumuza gelelim. Şimdiye kadar lisanssız, yani korsan Windows sürümü kullanıyor olabilirsiniz. Ya da yeni bir bilgisayar toplayacaksınızdır. Bu sebeple elinizde lisanslı bir Windows 10 sürümü olmasını istiyorsunuz. Acaba bu tarz durumlarda ne kadar bir ücret ödeyeceksiniz?

Computex'te Microsoft tarafından açıklanan rakamlara göre Windows 10'un Home sürümünün lisans ücreti 119 Dolar olarak belirlenmiş. Eğer Pro versiyonuna ait lisansı satın almak isterseniz bu fiyat 199 Dolar'a çıkıyor. Eğer ilk olarak Windows 10 Home sürümüne sahip olmuşsanız ve Pro paketine yükseltmek istiyorsanız ise 99 Dolar gibi bir fiyat ödemeniz gerekecek.

Ülkemizde ise bu fiyatlar Windows 10 Home için 320TL, Windows 10 Pro için 540TL, Windows 10 Home'dan Pro sürümüne yükseltmek ise 265TL gibi bir fiyata denk geliyor. Tabii Microsoft Türkiye bu fiyatlarda bazı değişiklikler yapabilir. Biz şu anki kura göre direkt olarak Dolar miktarlarını TL cinsine çevirerek küsüratları saymadan rakamlar verdik.

Fakat sonuç olarak Windows 10 lisansına sahip olmak da sanıldığı kadar ucuz olmayacak. Yani eğer elinizde bir Windows lisansı yoksa Windows 10'a geçmek pek de ucuz olmayacak.


 

 Lisanslı Windows Sürümümü Windows 10'a Güncelledikten Sonra Herhangi Bir Ücret Ödeyecek Miyim?


Bu konuda içiniz rahat olabilir. Kesinlikle bir ücret ödemeyeceksiniz. Ancak normalde Home, Basic gibi temel sürümlerden Windows 10'a yükseltme yapmanız halinde Windows 10 Home sürümünü kullanıyor olacağınız için istemeniz halinde Pro Yükseltme Paketi'ni 265TL civarında bir ücret karşılığında alarak Home sürümünüzü Pro yapma seçeneğiniz olacak.

Ama özellikle yorumlarda bizlere çok sorulan "Abi güncellemeyi yapıyorum ama sonradan para istemesinler?" gibi bir durum olmayaak. Yani kafanız rahat bir şekilde lisanslı Windows sürümü kullanmanız durumunda ücretsiz yükseltme yapabilirsiniz.

Son olarak sizler de Windows 10 fiyatlandırması ile alakalı görüşlerinizi ve yükseltme hakkındaki sorunlarınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.
 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0