Windows 10 Güncelleme Kapatma Nasıl Yapılır?

36
6
5
5
3
Windows 10 kullanıcısı iseniz başınıza bela olan otomatik güncellemeler noktasında sizler için birkaç adım ile kolaylık sağlıyoruz. Windows 10 güncelleme kapatma işlemi ile bu beladan kurtulabilirsiniz.

Şahsen ilk betasından bu yana Windows 10 kullanmaktayım. Başlarda vasat ötesi olan ancak tam sürüme yaklaştıkça kendini şahane toparlayan Win10, şu anda oldukça stabil ve belki de en beğendiğim Windows sürümü olarak kullanmaktan dolayı oldukça memnunum.

Fakat şu anda Windows 10 kullanıcılarının bazı bazı yaşadıkları çok sağlam bir sıkıntı var. Eğer evinizde ya da ofisinizde Windows 10 kullanan/lar varsa arada sırada internet bağlantınızın acayip yavaşladığını göreceksiniz. Ortamda bir download işlemi yapan olmasa bile yaşanan bu sıkıntı %100 Windows 10 kullanan kişi tarafından yaşanıyor. Çünkü Windows 10 otomatik güncelleme o sırada oyun ya da işinizi bölmeyi çok sever. İnternetteki bu beklenmedik yavaşlamanın önüne geçmek için Windows 10 güncelleme kapatma işlemini kullanmanız gerekecektir. 

windows 10 güncelleme kapatma

Tamam ülkemizde gidip gelen internet bağlantılarına alışkınız, ama bu ne Türk Telekom'u ne de Superonline'ı ilgilendiren bir durum. Hata Microsoft'ta. Adamlar Home sürümünü kullanan kişilere seçme şansı bırakmadan güncelleme geldiği anda bilgisayarınız indirmeye başlıyor ve o sıradaki oyun keyfinizin içine ediyor. Windows 10 güncelleme kapatma yöntemi ise teknik olarak yok. Yani Windows 10 üzerinden seçme şansınız yok. Ancak her derde deva bulunabiliyorsa bunun da bir çözümü elbette var. Şimdi ise bu dertten kurtulmak, seçiminin kendisine bırakılmasını isteyen kullanıcılar için yöntemleri sıralıyoruz.

 Windows'un "tarifeli bağlantı" seçeneği


Bu aslında Microsoft'un bir halt yemesi noktasında size yardımcı olmak için yaptığı bir olay. Yapmanız gereken ise Ayarlar > Ağ ve İnterner > Gelişmiş Seçenekler adımlarını takip ederek "Tarifeli Bağlantı" seçeneğini aktif etmek.

Windows 10 güncelleme kapatma kesin çözüm

Bu olay özellikle sınırlı, düşük hızlı ya da bizde olduğu gibi AKK sahipleri için "Zaten tırt internetin var, onu da biz sömürmeyelim" deme noktasında yapılan bir ayar. Bunu aktif ettiğiniz taktirde Wi-Fi üzerinden bağlıyken (internetiniz kotalı olsun olmasın) sizin bilgisayarınızda artık Windows 10 güncelleme kapatma işlemi yapmış olacaksınız. Ancak eğer PC'niz ethernet kablosu ile bağlıysa bu işlem size bir katkı sağlamayacaktır. Yani bu yöntem sadece WiFi ile bağlanan bilgisayarlar için geçerli.

 Microsoft'un "Show or Hide Updates" Aracı


Microsoft sadece kendi Win10 sürümünü değil, aynı zamanda tüm driverları da otomatik olarak günceller. Ancak bir nebze de olsa katkı sağlaması için buradaki bağlantıdan gidebileceğiniz resmi sitede "Güncelleştirmeleri göster veya gizle" sorun gidericisi paketini şimdi karşıdan yükle." yazısına tıklayarak indireceğiniz araç vasıtasında açılacak program üzerinden Windows 10 güncelleme kapatma  işlemi yapıp Win10 güncellemeleri dışındaki driver güncellemelerini görebilirsiniz.

Windows 10 güncelleme kapatma programı

Hide kısmından geçeceğiniz seçenekler ile seçeceğiniz programların güncellemeleri artık otomatik olarak yüklenmeyecek. Fakat burada önemli parçaların driverlerı da var. Yani eğer işinize yaramayan bir şey yoksa gizlememeniz önemli diye düşünüyorum. Driver güncellemeleri her zaman yararlıdır sonuçta.

 

Hizmetler üzerinden Windows 10 güncelleme kapatma


Bu da başka bir yöntem. Bunun için

  • Windows + R tuşuna basarak açılacak Çalıştır ekranına services.msc yazarak ya da arama ekranına Hitmetler şeklinde bir arama yaparak açılacak ekranda Windows Updates bölümüne girin. 
  • "Windows Update Özellikleri (Yerel Bilgisayar)" programı üzerinden Başlangıç Türü'nü Elle ya da Otomatik yerine Devre Dışı yapıp bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yukarıdaki adımları izleyerek Windows 10 güncelleme kapatma sorununu çözebilirsiniz. Ancak şimdilik %100 bir çözüm olduğu söylenemez.

Windows 10 güncelleme kapatma 2019

Evet arkadaşlar, bu yöntemler ile geçici ya da kalıcı olarak Windows 10 güncelleme kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şunu da unutmamakta fayda var. Bir sistem ya da driver güncellemesi çoğu zaman yararlı oluyor. Hatta bazı kritik güncellemeler ise mutlaka indirilmesi gerekli. Ancak siz yine de oyun keyfinizin kaçmaması, zaten sınırlı olan internet bağlantınızda boşuna indirmeler ile kotanızı aşmamak adına bunu yapmak istiyorsanız karar sizin.

36
6
5
5
3
Emoji İle Tepki Ver
36
6
5
5
3