Windows 10 Güncellemeleri Bilgilendirme Notları İçerecek!

0
0
0
0
0
Windows 10 kullanıcıları için sevindirici bir haber geldi. Her ay düzenli olarak yayınlanan güncellemeler, artık kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla güncelleme bilgisinin bulunduğu notlarla birlikte yayınlanacaklar.
Yaklaşık 7 ay önce kullanıma sunulan Windows 10, ilk kullanıma sunulduğu tarihlerde kullanıcıların tercihlerini önemsemeyen ve neredeyse hiçbir işleminizi tam olarak gerçekleştiremediğiniz bir işletim sistemiydi. Zamanla düzelen ve daha oturaklı bir yapıya sahip olan işletim sistemi, kısa süre içerisinde 100 milyondan daha fazla kullanıcı sayısına ulaştı (tabii ki Microsoft'un saat başı paylaştığı "Windows 10'a geçiş yapmak ister misiniz?" sorusunun bu başarıda büyük bir payı var). 100 milyon kullanıcı sayısını geçmeyi başaran Windows 10, son dönemlerde yeni kullanıcılara ulaşma konusunda sorunlar yaşıyor. Bu sorunların ana nedeninin vurdumduymaz şirket politikası olduğunu anlayan Microsoft, Windows 10'un bazı özelliklerini değiştirmeye çalışıyor.Bu değişim ilk olarak Microsoft tarafından yapılan "önerilen güncelleme" açıklamasıyla başladı. Windows 10'un kullanıcılarına zorunlu olarak yüklettiği güncellemelerin tüm Windows kullanıcıları için sorun olduğunu gören Microsoft, bu baskıcı tavrını yumuşatma ve zorunlu güncelleme kararından dönme kararı alabileceğini belirtmişti. Eğer önerilen güncellemeler sistemi devreye girerse, Windows 10 kullanıcılarının hiçbiri otomatik güncellemeler almayacak ve güncellemeler "önerilen güncelleme" adı altında kullanıcılara sunulacak.

Önerilen güncellemeler sistemiyle kullanıcılarının sevgisini geri kazanmaya çalışan Microsoft, şimdi de "güncelleme notları" isimli yeniliğiyle gündemimize geldi. Her ay düzenli olarak yayınlanan Windows 10 güncellemelerinin bilgilendirme notlarına sahip olacağını belirten Microsoft yetkilileri, bu yenilik sayesinde kullanıcıların da ne yüklediklerinden haberdar olacaklarını ekledi. Windows 10'un hala otomatik güncelleme sistemini kullandığını biliyoruz ve böyle bir sistemin kullanıcısının bilgilendirilmesi, açık konuşmak gerekirse, pek mantıklı değil. Çünkü kullanıcılar karşılaştığı güncellemelerden hoşlanmayabilir ve bu güncelleştirmeyi otomatik olarak yüklemek onları daha da fazla kızdırabilir. Microsoft tarafından bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı ancak bana kalırsa bilgilendirme notları özelliği, birkaç ay içerisinde kullanıma sunulacak olan önerilen güncellemeler özelliği için devreye sokuldu. Microsoft yetkililerinin yapacağı açıklamalar ile bu durum netlik kazanacaktır.

Kaynak: Arstechnica 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0