Windows 10 ile Birlikte Gelen 6 Yeni Özellik

0
0
0
0
0
Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10, yeni özellikleriyle birlikte kullanıcılarının karşısına çıkacak. İşte Microsoft’un yeni işletim sistemine ait 6 yeni özellik.   
Uzun süredir ardı arkası kesilmeyen dedikodularla ve sızıntılarla teknoloji gündeminden hiç düşmeyen Windows 10, en sonunda gerçek yüzünü kullanıcılara göstermeye başladı. Peki yeni Microsoft’un yeni işletim sistemiyle birlikte bizleri bekleyen yenilikler neler ?

Son zamanlardaki popülaritesini en üst seviyeye çıkarmayı başaran Windows 10, bazı kullanıcılar tarafından lanetlense de genel olarak pratikliği ve sadeliği kendine amaç edinmiş. Bu haberimizde, Microsoft’un yeni işletim sistemiyle birlikte gelecek birkaç özelliği ve detayları araştırdık. 
 

 Microsoft Edge
Üzerine binlerce ‘caps’ yapılan yeni internet tarayıcısı. Adının biraz ‘atarlı’ olması Internet Explorer ile sürekli dalga geçilmesinden dolayı mı bilinmez ama bu sefer Microsoft işi kıvırmış gibi görünüyor. (daha düne kadar Spartan diye biliyorduk, geçtiğimiz Çarşamba günü Microsoft Edge olduğu ortaya çıktı) Yapılan testler sonucunda (Octane 2.0) elde edilen sonuç işe gerçekten şaşırtıcı. Test sonucunda 32.000 puanla sahneden ayrılan Microsoft Edge'i 30.000 puan ile Chrome, 27.000 puan ile Firefox ve 17.000 puan ile Internet Explorer takip ediyor. 
 

 Tüm cihazlara tek bir sistem mi ?
Microsoft’un uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve hatta Windows 8’e uygulayacağını belirttiği sistem, yeni işletim sistemine gelecek. Bu adımdan sonra geliştiricilerin ilgi odağı olacağı kesin gibi görünüyor. 
 

 Uygulama Pencereleri değişecek
Bu özellik alışılmış masaüstü ekranından ayrılmadan yeni uygulamaları kullanabilmemize olanak sağlayacak. 
 

 Biri tasarım mı dedi ?
Belki de eksi bir taraf bulunamayacağı tek özelliği tasarımı olmuş. Sadelik ve şıklığa önem veren genel görünüm çoğu kullanıcı tarafından da tam not almayı başardı.
 

 Cortana
Siri ve Ceyd-a familyasının bir diğer takım arkadaşı. Sesli sanal asistanlık ne demek bunu en çekici şekilde kullanıcılara anlatmaya çalışan Microsoft’un yeni özelliği, ülkemiz için henüz istenilen seviyede değil. Ancak ilerleyen zamanlarda dengeler değişecek gibi görünüyor. 
 

 Denetim Masası tarihe karışıyor
Kullanıcıların hoşuna gidecek bir diğer yenilik ise denetim masasındaki tüm araçların ‘ayarlar’ penceresine toplanması. Bu yeniliğe alışmak biraz zor olsa da zamanla daha pratik bir kullanım sunacak gibi görünüyor.  
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0